De Boom In 1-2007 een bedrag betaald kunnen worden van ongeveer fl. 0,20 (gulden)cent per meter per jaar. Voor de daadwerkelijke aanleg van het pad (route-beschrij ving, signalering, hier en daar een bruggetje, overstapjes over prikkel draad) was geld nodig. Volgens onze eerste begroting was dat ongeveer fl. 71.000,- gulden, dat de werkgroep niet had. Om voor subsidies in aan merking te komen was het nodig een stichting op te richten. Zo ontstond de Stichting Voetpaden Walcheren in 1998 (www.walchersewandelingen.nl). Het echte werk kon beginnen. Vooral het onderzoeken van de eigendoms situatie van de percelen en de onder handelingen met de boeren vergde veel tijd. Ten slotte bleken zes boeren bereid om de route over hun land te laten lopen. Subsidie Intussen was er bij diverse instellingen (betrokken gemeenten, provincie, VSB-fonds, Oranjefonds, Dienst Landinrichting, Staatsbosbeheer) gevraagd om een subsidie. Die werden op basis van begroting en beschrijving vrij snel toegezegd, soms in geld, soms in natura. Het bestuur ontwierp een route-beschrijving, met topografisch kaartje en vernoeming van natuur- en cultuurhistorische elementen. Voor de uitvoering van de diverse werkzaamhe den werd Lété (voorheen Werkplaatsen Walcheren) ingeschakeld. We hebben met een geleend "meetwiel" uitge rekend hoeveel meter elke betrokken boer beschikbaar stelde. In totaal ging het om 8475 meter. Per jaar zouden we de boeren dus een bedrag van fl. 1695,- moeten betalen. Er werd een overeenkomst tussen de stichting en de boeren ontworpen. Omdat er geld voor drie jaar aanwezig was, werd er voor drie jaar getekend, met telkens een jaar verlenging. Deze korte termijn was nodig, omdat de stichting niet zeker was van voldoende exploitatiesubsidie voor komende jaren. Expertise We hebben met de provincie Noord-Holland contact opgenomen vanwege de ervaring die zij hadden met dergelijke wandelroutes. Zo zouden honden bijvoorbeeld het vee kunnen opjagen en verwonden. Om dat zoveel mogelijk te voorkomen werd het pad "hondvrij" gemaakt. De provincie Zeeland bood uitkomst met een aansprakelijk heidsverzekering. Op 14 oktober 1998 werd het wandelpad "De Reede van Middelburg" officieel geopend door gedeputeerde van Zwieten van de provincie Zeeland. Een nieuw "pad" inslaan Een volgend project, "De Veerse Watergang", zou het pad langs de watergang van Veere naar Middelburg worden. Het Waterschap bleek bereid om de milieuvriendelijke oever bewandelbaar te maken. Het pad liep enkel over het gebied van het Waterschap. De stichting Voetpaden Walcheren verzorgde weer de route-beschrijving. Het pad is 12 kilometer lang en vanuit station Middelburg naar Veere toe voorzien van "bebording". We hebben dit pad aan laten sluiten op ons eerste wandelpad, zodat er een rondwandeling aan de oostkant van Walcheren kan worden gemaakt. Een gedeelte van dit ommetje heeft de NS opgenomen in hun aanbod en er een tweedaagse rondwande ling van gemaakt (www.detweevoeter.nl). ^25

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 27