Ruimte voor plant en dier in 2006 De Boom In 2-2007 Boomkikkers over de Grenzen Door Theo Aernoudts, medewerker SLZ Verschillende organisaties uit de provincies Oost- en West Vlaanderen en Zeeland werkten afgelopen jaar samen in een project rond de boomkikker. Er werd een grensoverschrijdend pro gramma opgezet waarbij het vooral ging om educatieve of vormende activiteiten voor veldwer kers, vrijwilligers en leden van de verschillende natuurbeschermingsorganisaties en de natuur- en milieuverenigingen. Kennis maken met de boomkikker, maar vooral kennis maken met elkaar. Cursus Inventariseren De cursus was grensoverschrijdend toegankelijk zodat (nieuwe) vrijwilligers over de grens met elkaar en de werking van het project kunnen kennismaken. De cursus werd opgedeeld in drie bijeenkomsten. In de eerste sessie kregen de vrijwilligers basiskennis over de soorten amfibieën die voorkomen in onze streken. In de tweede sessie werd de soortenherken ning herhaald en leerden de vrijwilligers de mogelij ke inventarisatietechnieken. Ze maakten ook kennis met resultaten van de vorige inventarisaties. In de laatste bijeenkomst gingen de vrijwilligers het veld in en werd het inventariseren aangeleerd: het plaatsen van een fuik, het determineren, het invullen van een inventarisatieformulier, scheppen met net, enz. Wenskaarten Eén van de publicaties had tot doel mensen te sen sibiliseren voor de boomkikker en deelnemers te werven voor de activiteiten in het project. Op de wenskaarten werd verwezen naar de webstek (zie verder) waarop meer info is te vinden. De kaarten werden verspreid via de bezoekerscentra, VVV kan toren en andere toeristische diensten, milieudiensten en naar leden van natuurverenigingen. De kaarten werd erg positief onthaald. Door de grote oplage (15.000) een mooi communicatie-instrument. In deze De Boom In is één exemplaar van deze 4luik kaart gratis bijgevoegd. Webstek In maart 2006 ging de Boomkikker-web stek 'online': www.boomkikker.info. De site geeft naast info over de soort ook info over de activiteiten, de partners en de financiers van het project. Deze web site wordt met ingang van dit jaar door Stichting het Boomkikkerkerfonds in de lucht gehouden en beheerd. Vrijwilligersdag Op 20 mei 2006 vond in Retranchement de Boomkikker Vrijwilligersdag plaats. Een gevarieerd programma met lezingen, wandelingen, een fietstocht, een hapje en een drankje, muziek (verzorgd door Tom Wolkers), enz. maakten de dag - ondanks het minder goede weer - erg geslaagd. Op deze dag werd ook de Boomkikkerverjaardagkalender gepre senteerd. De kalender werd voorzien van prachtig verzorgde illustraties die elke maand ideeën geven bij de mogelijkhe den voor kikkervriendelijke beheer in de eigen tuin of omgeving. Wandelingen Voor het eerst werd een grensover schrijdend programma van wandelin-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 10