Cultuurhistorie in 2006 M0^ Een Belvedere scan in de praktijk De scan Een dergelijke scan is eigenlijk niets meer dan het in een relatief korte tijd verzamelen en filteren van gegevens uit een serie interviews. Het gaat daarbij om het in beeld krijgen van relevante ruim telijke ontwikkelingen. De scan heeft tot doel om mensen kennis te laten maken met Belvedere en tegelijk praktische voorbeelden te tonen, hoe men cultuurhistorische waarden kan benutten in ruim telijke ontwikkelingen. Om de scan uit te voeren, is gezocht naar een geschikte gemeente. Uiteindelijk is gekozen voor de SU gemeente Terneuzen. Deze gemeente heeft echter geen Belvedere gebieden en stond in het verleden niet bepaald bekend als gemeente met veel aandacht voor cultuurhistorie. Het is echter wel een heel dynamische gemeente, die rijk is aan monumenten en monumentale elementen. Na een aantal oriënterende gesprek ken werd een serie van 25 interviews afgenomen. Enerzijds met verte genwoordigers van de gemeente en anderzijds met externe betrok kenen. Bij elkaar hebben de inter- De Boom in 2-2007 Door Sandra Dobbelaar, medewerker SLZ in 1999 werd landelijk de baanbrekende 'nota Belvedere' gepresenteerd. Een beleidsnota over de relatie cultuurhistorie en ruimtelijke inrichting. Ondertussen zou de term 'Belvedere' bij iedereen bekend moeten zijn. De gedachte 'Behoud door ontwikkeling' zou meteen in je op moeten komen. Dat nog lang niet iedereen bekend is met het gedachtegoed van Belvedere, blijkt wel uit de vraagtekens die alleen al het woord oproept. Al een aantal jaren wordt gewerkt aan het realiseren van een landelijk dekkend netwerk van Belvedereteams. in Zeeland hebben het Steunpunt, onderdeel van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) en de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) de handschoen opgepakt en hun reeds bestaande samenwerking geïntensiveerd met het samen optrekken als Belvedereteam. Het Zeeuwse team is op zoek gegaan naar een geheel nieuwe aanpak, welke de 'Belvederescan' is gaan heten. g§2s ïd - f De Gemeente Terneuzen kreeg in 2006 als eerste zeeuwse gemeente een Belvederescan (foto: SLZ)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 12