Overig landschapsbeheer in 2006 Vf!/ De Boom In 2-2007 Landschappelijke inpassing glastuinbouw Rilland Door Ewoud Voogd, medewerker SLZ In april 2006 is een begin gemaakt met de uitvoering van het project "landschappelijke inpassing glastuinbouw" in de Eerste Bathpolder bij Rilland. Aanleiding hiervan was dat o.a. omwonenden wilden dat de kassen die er kort daarvoor gebouwd zijn, beter in het land schap ingepast zouden worden en dat bovendien de uitstraling van bijverlichting in de kas sen minder naar de woningen zou schijnen. Voor dit doel is Vereniging de Bathpolder opge richt, waarin zowel tuinders als omwonenden plaats hebben genomen. In samenwerking met o.a. de genoemde vereniging en de ZLTO heeft SLZ een plan voor landschappelijke inpassing opgesteld. In het plan zijn verschillende land schapelementen opgenomen, zoals groensingels tussen woningen en kassen, geschoren hagen langs waterbassins en een stuk nieuwe natuur met recreatiemogelijkheden op een voormalige akker. De singels bestaan uit streekeigen soorten als rode kornoelje, veldesdoorn, zomereik, wilde liguster en hondsroos met als aanvulling hierop, op drin gend verzoek van enkele omwonenden, enkele hulststruiken vanwege het wintergroene karakter van deze struiken. In de geschoren hagen is vrijwel hetzelfde mengsel toegepast, echter zijn hier de rozen vervangen door haagbeuk en zijn hier geen hulststruiken aangeplant. De hagen zijn hoofdzakelijk voor omwonenden aangeplant. Het stuk nieuwe natuur is voor alle belangstellenden aangelegd en op paden vrij toe gankelijk. Voor de nieuwe natuur is een deel met een opper vlakte van 6 hectare van een graszaadakker omge vormd. Het was toeval dat er gras groeide, maar had wel als bijkomend voordeel dat er op delen waar niet gegraven hoefde te worden al een grasmat aanwezig was. Het gras wat er groeit is een lage soort, waarschijnlijk roodzwenkgras. In april 2006 zijn enkele waterpartijen aangelegd, waarvan enkele klein van oppervlakte zijn, maar met een flinke diepte. Dit zorgt ervoor dat er ook in zeer droge tijden altijd water in het gebied aanwezig is. Andere zijn veel geringer van diepte, met enkele kleine plasjes er naast. Dergelijke plasjes val len zomers meestal droog, waardoor ze waarschijnlijk zoet, of slechts licht brak zijn, omdat ze hoofdzakelijk door regenwater worden gevuld. Dit schept een ideaal leefgebied voor de rugstreeppad, mede doordat de boden uit zand bestaat. De rugstreeppad zal waarschijnlijk wel een erg grote afstand moeten overbruggen om dit gebied te bereiken, daar de dichtst bijzijnde leefgebieden in de omgeving van Bergen-op-Zoom en naburig België liggen. Op Zuid-Beveland zijn ook gebieden te vinden waar deze paddensoort voorkomt, maar deze lig gen nog verder weg.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 14