Veilig werken l18j Vf!/ Tip! Noteer datum en plaats van een tekenbeet; dit is nuttig als later blijkt dat men besmet is geraakt. De teken- beet kan men al weer vergeten zijn. De Boom In 2-2007 Preventie tekenbeet en Lyme Hieronder volgt belangrijke informatie over de preventie van een tekenbeet en het verwij deren van een teek. Verder wordt aangegeven waarop men moet letten na een tekenbeet. bron: lymeNet Nederland, zie ook www.lymenet.nl Tekenbeet voorkomen In de natuur op de paden blijven. Goed sluitende kleding dragen: bijv. broeks pijpen in sokken, pet opzetten. Lichaam controleren op teken. Let op: teken kun nen heel klein zijn, de larven en nimfen (jonge teekjes) kunnen kleiner zijn dan een millimeter! Teken verwijderen Gevonden teken zo snel mogelijk verwijderen. Als een teek al in de huid vastzit, gebruik dan bijv. een tekenverwijder-apparaat. Niet allemaal werken ze even goed, vooral kleine teken en volgezogen teken zijn vaak lastig te verwijderen. Probeer de teek in ieder geval zo dicht mogelijk op de huid (bij de kop) beet te pakken en niet in het lichaam van de teek te knijpen. Trek de teek voorzichtig recht uit de huid. (eventueel met een licht draaiende beweging). Irriteer de teek niet met olie, alcohol of vuur e.d., dit verhoogt de kans op besmetting! Desinfecteer het bijtwondje na verwijdering van de teek met alcohol 70% of met jodium. Het tekenverwijder-apparaat kan na gebruik in kokend water worden gedesinfecteerd. Sommige teken zijn besmet met Borrelia Burgdorferi, de bacterie die verantwoordelijk is voor de ziekte van Lyme. Teken kunnen ook nog andere ziekteverwekkers bij zich dragen. Hoe sneller verwijderd, hoe kleiner de kans op besmetting. Teken zoeken eerst een goed plekje en moeten zich eerst in de huid boren. Dit neemt enige tijd in beslag. De ziekte van Lyme, met erythema migrans (EM) Bij besmetting kan er dagen tot weken na de tekenbeet een rode plek ontstaan die groter wordt, een erythema migrans (EM). Verwar dit niet met een klein rood plekje dat lijkt op een muggebeet; dat is slechts een irritatie van de huid door de beet. Op de website staan een aantal afbeeldingen van EM's. Tip! Maak een foto van de EM en noteer de datum van de foto; omcir kel de EM met een balpen en neem een paar dagen later weer een foto, zodat het groter worden van de EM aan te tonen is. Het beste zou zijn om elke dag een foto te maken, zodat het verloop van de huiduitslag te zien is. Houdt ook van evt. andere symptomen de data bij. Let op! Veel mensen zijn ongemerkt door een teek gebeten en slechts een gedeelte van de mensen die besmet worden, krijgt een EM. Ook is het EM soms moeilijk zichtbaar, doordat het heel licht is, of op een onzichtbare plek zit (bijv. onder het haar of op de rug).

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 20