Tot slot 1S9 De Boom In 2-2007 Bij het verschijnen van een EM moet er onmiddelijk antibiotica worden genomen, zonder te wachten op uitslagen van testen. Er moet niet onnodig tijd worden verspild: hoe langer men besmet is, hoe moeilijker het is om te genezen. De ILADS adviseert bij een EM al 6 weken in hoge dosis. De standaard behandelingen zijn volgens de ILADS vaak niet afdoende, o.a. omdat de bacterie die de ziekte van Lyme ver oorzaakt zeer geavanceerd is. De ziekte van Lyme, zonder erythema migrans (EM) Als men besmet raakt, kan men weken tot maanden na de besmet ting griepachtige klachten krijgen, maar dat kan ook uitblijven. Maanden tot jaren later kan men zeer diverse klachten krijgen, maar het is dan moeilijk om de juiste diagnose te krijgen. Zonder een EM zal de arts testen laten doen. Vaak gebruikt men de elisa-test en de westernblot-test, waarmee men antilichamen tegen de Lyme-bacterie probeert aan te tonen. Deze testen moeten gebruikt worden ter ondersteuning van de klinische diagnose en niet andersom. Ze zijn namelijk niet betrouwbaar en gevoelig genoeg en kunnen daarom nooit de ziekte van Lyme uitsluiten. Er moet dus gekeken worden naar de symptomen en de ziektegeschie denis. Als er sprake is van diverse multi-systemische klachten (bijv. neu rologisch, reumatisch, dermatologisch enz.) en er is geen duidelijke verklaring voor, dan is er reden om de diagnose "ziekte van Lyme" te beoordelen. Helemaal als men zich een tekenbeet kan herinneren, waarna de klachten zijn ontstaan. Bij langdurige besmetting is het veel moeilijker om te genezen. De Lyme-bacterie gaat o.a. vaak in het centraal zenuwstelsel zitten; vandaar dat Lyme-patiënten vaak neurologische en psycholo gische klachten hebben. Verder heeft de Lyme-bacterie diverse zeer geavan ceerde overlevingsstratigieën, waarmee hij aan het immuunsysteem en antibiotica kan ontsnappen. Volgens de ILADS is hierdoor langdurige (maanden tot jaren) antibiotica-behandeling in hoge dosis nodig. Uit onderzoek van het RIVM blijkt dat huisartsen in 2005 bij circa 17.000 mensen in Nederland de ziekte van Lyme hebben vastgesteld. Dit zijn alleen diagnoses die zijn vastgesteld door huisart sen. Er zullen ook wel diagnoses gemist worden. NB: Uit eerdere gegevens was al gebleken dat jaarlijks naar schatting ruim een miljoen Nederlanders een tekenbeet oploopt! Dit betekent dat er ieder jaar tienduizenden mensen besmet worden met de Lyme-bacterie, velen zonder dat te weten. Doordat de diagnose moeilijk is en artsen nog weinig van de ziekte van Lyme afweten, zullen veel mensen met de ziekte van Lyme een andere diagnose krijgen, zoals bijv. fibromyalgie, MS of chronisch vermoeidheidssyndroom (CVS/ME). Onbehandelde Lyme kan zeer ernstige gevolgen hebben. Versie: 2006 N.B. Bij SLZ zijn tekenverwijder-apparaten (pincetten) verkrijgbaar.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 21