yp f* Ooge boamen: de es De Boom In 2-2007 Door Rudie Geus en Lucien Calle, medewerkers SLZ In onze zoute winderige provincie hebben we niet zo veel boomsoorten die goed groeien. Een boom die het hier wél goed doet is de es (Fraxinus excelsior). Het is naast de iep dé boomsoort die hier thuishoort. Als we in Zeeland kijken naar de potentieel natuurlijke vegetatie (PNVdan zou het grootste deel van Zeeland, met name overal in de kleigebie den, bedekt zijn met het Essen-Iepenbos. De es is dus erg streekeigen en heeft daarbij dan natuurlijk een grote ecologische waarde, veel meer dan allerlei uitheemse bomen zoals pla taan en paardekastanje. De es vinden we in Zeeland ook vaak als laanboom. Overal langs polderwegen en dijken komen we essen tegen. Op erg winderige plaatsen langs de kust verwaait de kroon vaak en sterft de top terug, de top van de boom wordt hier door het zout geschoren. Stamvoet van doorgeschoten hakhoutes met mossen en kostmossen (foto: Lucien Calle) De es is een soort die ook in het verleden vaak werd toegepast. Niet alleen als laanboom maar ook als knotboom of als hakhout. Het hout van de es is zeer sterk en buigzaam en werd in het verleden veel gebruikt op de boerderij voor stelen, ladders enz. Er is helaas niet veel meer over van die oude hakhoutcultuur, maar fraaie voor beeldjes ervan in Zeeland zijn het bos van Erasmus te Cadzand en Overduin te Oostkapelle. Hier zetten onze SLZ vrij willigers zich al jaren in om dit hakhout om de 5- 10 jaar af te zetten. De oude hakhoutstoven zijn groot uitgegroeid en fraai begroeid met diverse zeer zeldzame mossoorten zoals het groot touwtjes mos. Daarnaast hebben we natuurlijk de Zeeuwse knotessen. Her en der in Zeeland kom je oude knotessen tegen, zeer fraaie exemplaren groeien bij de Blauwe hofstee te Ovezande, aan de Molendijk bij Hoek en in de Kleine paspolder bij Sluis. Ook op boerenerven zien we vaak essen. Het zijn ideale windvangers rondom de schuur. Daarnaast vinden we in oude boerentuinen in Zeeland vaak een treures, een treurvorm van

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 28