ft 'n Dagje naor Olland Vf!/ De Boom In 3-2007 Hoe een groep Zeeuwen de zuidkant van het Groene Hart bezocht en wat ze daar allemaal hoorden en zagen op vrijdag 25 mei 2007. Door Rinus Willemsen SLZ organiseerde samen met de Stichting Behoud Zeeuwse Boerderijen een studiereis naar het zuidelijke deel van de Alblasserwaard. Daar werd onderzocht hoe de Stichting Boerderij Erf waardevolle monumenten in stand probeert te houden. Het beloofde al vroeg een schööne dag te worden. De nevels waren nog nauwelijks opgetrokken toen een achttal Zeeuws-Vlamingen zich verzamelden op het busplein bij de sluizen in Terneuzen. Een Belgische bus bracht ons via de opstapplaat sen 's-Gravenpolder en de Wouwse Tol, naar Hardinxveld, waar we precies op tijd (10.00 uur) bij de Koperen Knop uitstapten. Dit is een museum met een uitgebreid, sfeervol restaurant. Vroeger was het een boerderij binnen de bebouwde kom. Na de restauratie, ca. 20 jaar geleden, heeft een gebouw een museumfunctie gekregen. En die opzet is prima geslaagd. Maar voor die gerestaureerde boerderij kwamen we in eerste instantie niet. Wel voor restauratie mogelijkheden van oude boerderijen. Onze gast heer, Jan van Vliet, vertelde ons wat het dagpro gramma zou gaan inhouden. Een busreis door de streek, de Albasserwaard en de Vijfherenlanden. Twee streken die aan elkaar grenzen en de zuid kant van het Groene Hart vormen. Van oudsher een woest gebied, dat vanaf 1200 werd ontgon nen. Toen bestond het uit bossen, zandgebieden afgewisseld met veengebieden. Het was alleen via riviertjes toegankelijk. In lange stroken werd het gebied vanuit die riviertjes ontgonnen. Van 1600 tot 1850 werd er veel hennep geteeld. Van deze vezels werd touw en zeilen gemaakt. Verder was er wat veeteelt, maar dat was ondergeschikt. Die werd pas belangrijk na 1850. Vanaf toen werden er ook kazen gemaakt. Heel veel zelfs. Die ontwik keling van hennepteelt naar melkbe- drijf is nu nog aan de boerderijen te zien. Een herindeling van veertig jaar geleden heeft het hele gebied op z'n kop gezet. Piet den Hertog vertelde erover tijdens zijn presentatie. "Kijk", betoogde hij, "die oude gebouwen hadden eigenlijk geen landbouwfunc- tie meer en wij als stichting Boerderij Erf, willen die gebouwen behouden, maar dan wel met een hedendaagse functie." Aan de hand van een aan tal voorbeelden liet hij zien hoe zijn stichting adviseert en als intermediair optreedt om die doelstelling te verwe zenlijken. Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) werkt in feite ook zo. Samen met Boerderijenstichting Zeeland pro beren ze met de eigenaar/gebruikter (kleinere) waardevolle streekeigen elementen te behouden en herstellen. Niet direct als relikwie van ver ver vlogen tijden, maar met oog op een zinvolle toepassing in het leven van vandaag.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 14