Tunnels of roosters? De Boom In 3-2007 Vervolg Open Duinen - Kop van Schouwen Door Ewoud Voogd Open Duinen is een project op de Kop van Schouwen. Doel van het project is de vroongron- den aan de voet van de duinen langs de Strandweg in Nieuw-Haamstede vrij te maken van Amerikaanse vogelkers, en zo het zicht op de duinen weer te herstellen. Meer hierover is al geschreven in De Boom In 2005-3 en 2006-4. Nu wil ik wat dieper ingaan op de begrazing. Frisgroen gras Begin 2007 was het deel van het gebied voor aan langs de Strandweg begroeid met stug, voor koeien weinig aantrekkelijk gras met vrij veel stuiken. De meeste struiken die er groeiden waren Amerikaanse vogelkersen. Wat meer naar achte ren, dus naar de duinen toe, was het een wirwar van liggende takken, niet gevelde struikjes en stapels dikhout, waar doorheen gras en bramen groeiden. Een zeer onoverzichtelijk geheel dus. Dit was zo gepland maar was moeilijk te bereiken, omdat scholieren van een HAVO uit Zierikzee, die ook een handje waren komen helpen alles, zoals het gewoonlijk hoort, veel te netjes wilden oprui men. Voor de grote bosklepelmaaier die er later overheen zou gaan was het makkelijker werken als alle takken zo veel mogelijk gespreid op de grond zouden liggen. Nadat het dikke hout door legale houtjagers was meegenomen werd het terrein gemaaid. In 2007 kwam het eerst zeer stugge gras weer frisgroen terug en met het gras helaas ook de Amerikaanse vogelkers. Om te zorgen dat er gras blijft groeien zal het terrein regelmatig gemaaid dienen te wor den, zolang er geen vee loopt te grazen. Rasters Langs de Strandweg is al een raster geplaatst. De voornaamste functie van dit raster is voorlopig mensen uit het gebied te houden. Het raster valt nau welijks op in het landschap door het er voorlangs aangelegde grondwalletje. Langs de beide strandovergangen die door of direct langs het gebied lopen moeten de rasters vervangen worden door betere. Ditzelfde geldt voor het raster door de duinen, aan de achter zijde van het gebied, waar ze de grens vormen tussen de particuliere gronden en de duinen van het Waterschap Zeeuwse Eilanden. Vooral van dit laatste raster is weinig meer over dan de palen. Als de rasters vervangen zijn kan er vee ingeschaard worden, zodat er niet meer gemaaid hoeft te worden.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 16