De Boom In 3-2007 Veeroosters of veetunnels? Het is de bedoeling dat het terrein één groot begrazingsgebied gaat vormen met het er naast gelegen terrein van Staatsbosbeheer. Over de grens tussen beide gebieden loopt het Verklikkerpad, dit is een veel gebruikte strandover- gang. Het streven is dat er langs dit pad op den duur geen rasters meer aanwezig zijn, zodat het vee ongehinderd tus sen beide gebieden heen en weer kan lopen, en de strandovergangen ook geen nauwe paden meer zijn, welke tussen twee dicht bij elkaar staande rasters door naar zee leiden. Om dit te bereiken zijn twee veeroos ters per pad wat het gebied doorsnijdt nodig, dus twee in het Verklikkerpad en twee in het andere pad met de naam Middenpad. Voordelen van veeroosters zijn dat op den duur de duinvallei weer hersteld kan worden door de verhoog de paden af te graven en op nieuwe paden op de oorspronkelijke maaiveld hoogte aan te leggen. De nadelen die aan veeroosters kleven zijn echter vele malen groter dan de voordelen. Kindervoetjes kunnen in de roosters beklemd komen te zitten, door het ontbreken van rasters langs het pad kunnen mensen en ook honden het terrein makkelijk inlopen. Honden kunnen de bacterie Neospora caninum op koeien overbrengen, wat een zeer nadelig effect op koeien kan hebben. Verder ligt er langs het Middenpad een ruiterpad, welke, zelfs na het aanbren gen van speciale voorzieningen, slechts door een klein deel van de ruiters nog gebruikt kan worden. Ook gaan koeien graag op de verharding van de paden liggen zonnen met als gevolg dat ze deze paden zullen bevuilen met hun uitwerpselen. Een oplossing voor deze problemen is het aanleg gen van een veetunnel in ieder pad. Nadelen zijn alleen de extra rasters langs beide zijden van de paden. Aan "onze" kant willen we het raster zoveel mogelijk achter duindoornbosjes langs laten slinge ren. De strook met een breedte van ongeveer vijf meter tussen het pad en de rasters zal gedeeltelijk gemaaid worden en hopelijk voor de rest dicht groeien met duindoorn. De rasters zullen hierdoor landschappelijk veel beter ingepast zijn en de duin doorn zal een extra buffer vormen tussen de paden en het natuurgebied. Totdat de raster en overige voorzieningen zijn aan gebracht zullen vrijwilligers, scholieren en betaalde krachten doorgaan met het verder openmaken van het natuurgebied. Zodra de rasters geplaatst zijn kunnen er koeien en pony's grazen. Mogelijk wordt er ook nog een proef met heideschapen gedaan. De voortgang van het project is te volgen op: www.kopvanschouwen.com. Lopen deze koeien van het aangrenzende terrein van Staatsbosbeheer straks zo naar de Strandweg? (foto: Ewoud Voogd)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 17