Geflitst! Vf!/ De Boom In 3-2007 Nico Heertjes, vrijwilliger cultuurhistorie Door Yet Baas, redactiemedewerker Het is een mooie zomerdag. Met de wind in de rug fiets ik naar St. Laurens, waar Nico woont. Hij wuift me vanachter het raam dat ik naar achteren door moet lopen. Ik kom in een ruime achtertuin, die grenst aan een maïsveld. Nico zorgt voor koffie. Hij is sinds twee dagen voor de derde maal opa geworden. Dit interview past net tussen zijn bezoekjes aan zijn kleinzoon in. We zitten buiten, in de zon. Ik steek van wal met de eerste vraag: "Hoe ben je bij SLZ terecht geko men?" "Ik wilde wat de te doen hebben, ik ben een bezig baasje. Zeeuws Landschap en Natuurmonumenten bevielen me niet. Bij de SLZ kon ik wel vrijwil ligerswerk doen. Drie jaar lang heb ik gemaaid, sloten geschoond en wilgen geknot. Via Sandra Dobbelaar kwam ik bij het project 'Cultuur Historische Elementen' terecht. We inventarise ren alle begraafplaatsen in Zeeland, om te zien of we elementen tegenkomen die voor de toe komst bewaard moeten worden. Wij, dat zijn Jan Dingemanse, Peter de Bruine, Maurice Kindt en ik. Sandra is de coördinator. We onderzoeken tweehonderdzesendertig begraafplaatsen in Zeeland, Zeeuws Vlaanderen niet meegerekend. We hebben er al eenenvijftig gedaan. Twee keer per maand bezoeken we er 'n stuk of tien, twaalf. We doen niets anders dan inventariseren." "Waar kijk je dan naar? Naar vogels? Planten?" "We kijken vooral naar monumenten, grafstenen en in mindere mate naar begroeiing. We houden rekening met de leeftijd van de stenen. De status. Status, wil zeggen of het element in gebruik is of niet, de archeologische waarde, de locatie. We letten ook op mooie spreuken, of andere bijzon derheden. Begrippen als 'schoonheid' zijn heel persoonlijk. Wat de een mooi vindt, kan een ander niets aan vinden. Dus we praten veel met elkaar, en daar door leren we elkaar beter kennen. Het project heeft dus ook een per soonlijke lading. De begraafplaatsen worden ingedeeld in vier categorieën, te weten: niet interessant, beetje inte ressant, interessant en heel interessant. Niet interessant zijn begraafplaatsen met veel identieke stenen, die je op elke begraafplaats aan kunt treffen. Onder 'heel interessant' valt bijvoor beeld de begraafplaats van Goes, waar een enorme familiekelder uit 1829 staat. Ook de begraafplaats bij Kapelle, waar Franse militairen uit de Tweede Wereldoorlog begraven lig gen, heeft cultuurhistorische waarde." "Wat is het doel van dit project?" "Het maken van een lijst van dingen die behouden moeten blijven. Zo is de voorgenoemde grafkelder uit Goes aan het verzakken. Hij moet gerestaureerd worden. Ik schat dat er uiteindelijk een stuk of zestig elementen overblijven die de moeite waard zijn om te behou den."

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 18