Veilig Werken Vf!/ De Boom In 3-2007 Werkomstandigheden Door Peter van der Vliet, medewerker SLZ In de geschiedenis van het veldwerk bij SLZ zijn gelukkig niet al te veel voorbeelden te vinden van ernstige voorvallen of aandoeningen. We herinneren ons 2 mensen met een zon nesteek, een agressieve ram die bij herhaling toestootte en we gingen er vroeger niet gelijk uit bij bliksem en donder. Rekening houden met onderstaande informatie en de aanbevelingen beperkt de kans op problemen. Veiligheids- en gezondheidsrisico's bij het werken onder ongunstige omstandigheden zijn: - onderkoeling van het lichaam, bevangen worden door de kou door langdurig buiten werken zon der doelmatige bescherming c.q. verzorging. - mogelijke bevriezing van lichaamsdelen bij hoge windsnelheden en lage temperaturen - verminderde weerstand tegen ziekte - bevangen worden door hitte (zonnesteek en/ of overmatig vochtverlies door langdurige bloot stelling aan zon - kans op electrocutie of verbranding door blik seminslag (risico in open veld en kans op vallend hout) Voor enkele van bovenstaande zaken zich voor doen kan er sprake zijn van verminderde hand vaardigheden en concentratie waardoor de kans groter wordt op: - struikelen, vallen en uitglijden - vallen van hoogte door onvoldoende grip - verhoogde kans op 'witte vingers' bij gebruik van met name kettingzaag (is afsterven van zenuwen in vingertoppen door trillingen Aanbevelingen bij kou, regen en wind en onweer: -draag beschermende kleding (aan bod/voorstel van SLZ volgt) -bij extreme kou zorgen voor warme drank/soep ook tussen schafttijden in -zorg voor verwarmde schaftgelegen- heid -draag schoeisel met goed profiel -vermijd klimmen in bomen bij aan houdende regen -niet klimmen in bomen of werken in bos vanaf windkracht 6 -verlaat het open veld bij onweer en stop boswerk (niet schuilen onder bomen) bij hitte: -korter werken of niet te lang aange sloten werken -bij temperaturen boven 25 graden, afhankelijk van werkplek, stoppen met werk -pauzeren in schaduw of zo mogelijk koele ruimte -draag een pet of andere hoofdbedek king ^8

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 20