Bacterievuurbestrijding door SLZ De Boom In 3-2007 Door Robert Wielemaker en Kees Tonkens De bestrijding van perenvuur is een echt zomers klusje. Van begin mei tot en met september proberen we deze nare ziekte bij meidoorns, die officieel bacterievuur heet, te bestrijden. We doen dit hoofdzakelijk in twee regio's, op Walcheren en op de Bevelanden. De werk wijze en achtergronden van deze regio's zijn echter nogal verschillend zodat hier enige uitleg op zijn plaats is. vuur dat funest kan zijn voor o.a. de meidoorns. Halverwege de jaren '90 was er een ware epidemie waardoor vele meidoorns verwijderd zijn van het platteland en langs de wegen. Het herplanten van deze soort is veelal achterwege gelaten om zo verdere ver spreiding van de ziekte te voorkomen. Hierdoor kunnen we nu nog slechts in enkele gebieden en langs sommige B-wegen genieten van deze typische Zeeuwse soort. Naast de meidoorn is o.a. de peren boom vatbaar voor deze ziekte en op Walcheren zitten er toch al gauw een 20-tal telers en kwekers van deze fruitbomen. Om te voorkomen dat de ziekte overslaat van de meidoorn op de perenbomen controleren we in opdracht van het Waterschap in een straal van 500 meter rond de fruittelers alle meidoorns op het voorkomen van bacterievuur. Zo kunnen de meidoorns blijven staan, zijn de telers en kwekers van de fruitbomen tevreden en kunnen de Zeeuwen en recreanten genieten van de overgebleven struiken. Op Walcheren maken we in totaal 10 ronden langs de meidoorns. De kleine aantastingen halen we gelijk weg en de grote laten we weghalen door het Bestrijding op Walcheren Om bij de oorsprong te beginnen gaan we naar het beeld van vóór "het water"(1945). Op Walcheren waren toen zeer veel meidoornhagen en het gebied ging als "de Tuin van Zeeland" door het leven. Het moet een schitterend gezicht zijn geweest. Helaas zijn deze hagen o.a. door het zoute water verdwenen. Maar het water is niet de enige schul dige hier; herverkaveling, prikkeldraad en functieverlies zijn slechts enkele steekwoorden die er aan hebben bijgedragen dat we het beeld "Tuin van Zeeland" niet meer terug zien op het huidige Walcheren. Dan hebben we het nog niet eens over bacterie- Werken langs de B-wegen op Walcheren kan niet zonder veiligheidsvest (foto: Robert Wielemaker)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 24