Ommetjesprijsvraag brengt veel in beweging De Boom In 3-2007 Resultaten landelijke prijsvraag "Creëer een belevenis. Win je eigen ommetje'' Overgenomen uit Nieuwsbrief Ommetjes, Landschapsbeheer Nederland, juni 2007 Met de 461 inzendingen voor de ommetjesprijsvraag beschikt bestuurlijk Nederland over een prachtige portefeuille aan lokale projecten. De meeste plannen zijn volledig uitgewerkt en vragen alleen ondersteuning in de uitvoering. Draagvlak en een interdisciplinaire aanpak zijn vrijwel altijd verzekerd en daarmee ook diverse subsidiemogelijkheden. Na de vrijwil ligers zijn nu de professionals aan zet. Aan de oproep "Creëer een belevenis. Win je eigen ommetje!" werd massaal gehoor gegeven. Naast de kwantiteit heeft ook de kwaliteit van de ingezon den plannen Landschapsbeheer aange naam verrast. Mensen zijn bereid veel tijd en energie te steken in de realisatie van een korte wandeling in hun direc te woonomgeving. Een signaal dat moet worden opgepakt. Het ommetje moet een vervolg krijgen. De potentie is er. Wandelen is een feelgood-onderwerp. Van alle Nederlanders zegt 80 procent te wandelen. Veel mensen wandelen om te ontspannen, maar ook gezond heidsreden en belangstelling voor de natuur worden als redenen voor het maken van ommetjes genoemd. Het zijn allemaal motieven die de politiek graag ondersteunt. Zo kreeg Groen Links kamerlid Wijnand Duyvendak kamerbreed bijval toen hij eind 2004 zijn wandeloffensief lanceerde. Maar hoever brengen alle mooie woorden de wandelaar in de praktijk? Toegankelijk landschap De vraag stellen, is hem beantwoorden. De trieste werkelijkheid is dat de wandelaar in zijn directe woonomgeving nog altijd op veel barrières stuit. Sterker nog, het aantal aantrekkelijke wandelpa den is de afgelopen decennia drastisch afgenomen door ruilverkaveling en schaalvergroting in de landbouw, verrommeling van het landschap door nieuwbouwwijken en industrieterreinen aan de rand van kernen en de aanleg van auto- en spoor verbindingen. Het aantal inzendingen voor de ommetjesprijsvraag maakt duidelijk dat burgers die ontwikkeling willen keren. Ze willen toegang tot het landschap. Een ommetje met de honden bij Zuiddorpe (foto: archief SLZ)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 27