De Boom In 3-2007 hoe het ommetje kan worden ver markt en welke mogelijkheden het biedt voor lokale ondernemers (zie ook de voorbeelden van de winnaars elders in deze nieuwsbrief, red.). Een ommetje, vinden ook de historische genootschappen, heemkundeclubs, verenigingen van dorpsbelang en natuurverenigingen die aan de prijs vraag hebben meegedaan, kan een groter belang dienen dan dat van de individuele wandelaar. Leesbaar landschap Wat Landschapsbeheer Nederland betreft is de belangrijkste waarde van het ommetje, zoals gezegd, de mogelijkheid die het biedt voor de bescherming van het landschap. Veel van de ingezonden ommetjes lopen over oude paden, als kerk- en school paden, pelgrimsroutes en hessenweg gen; structuurbepalende elementen in het landschap. Herstel van deze paden draagt bij aan de cultuurhistorische waarde van het landschap en maakt het weer 'leesbaar'. Daarnaast nodigt een mooi ommetje uit tot bewegen en dat doen Nederlanders, blijkt uit allerlei onderzoeken, veel te weinig. Een ommetje biedt een laagdrempelige mogelijkheid om daarin verandering te brengen. Mensen kunnen zonder daar iets voor te hoeven plannen of regelen vanuit hun eigen woonomgeving een stukje wandelen. Uit een onderzoek van de KRO naar de wandelbehoeften in Nederland, kwam het ommetje als zeer populair naar voren. De aandacht van gemeenten en provincies voor het ommetje blijft achter bij de behoefte van de bevolking. De voorzieningen voor lange afstandswandelaars zijn inmiddels goed geregeld en ook de wandelaar die naar natuurgebieden gaat om te wandelen, wordt goed bediend. Maar mensen die na hun werk even een blokje om willen, lopen in veel dorpen en steden vast. De ommetjesprijsvraag maakt duidelijk dat dit niet hoeft. Er zijn ideeën, er is draagvlak en er zijn in veel gevallen ook mensen die bereid zijn tijd te steken in het onderhoud van een route. Slimme bestuurders maken daarvan gebruik, zodat elke burger in zijn omgeving kan genieten van een ommetje. Een ommetje draagt bij aan: - Toegankelijk landschap - Betrokken burgers - Ruimte voor plant en dier - Leesbaar landschap - Integraal landschapsbeleid - Volksgezondheid - Leefbaarheid - Plattelandsvernieuwing

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 29