Dagje Veldwerk De Boom In 3-2007 Op excursie met de vrijwilligersgroep Zeeuws-Vlaanderen naar Zuid-Limburg Door Wim Wisse, medewerker SLZ De wekker loopt deze morgen extra vroeg af. Met een zucht en een geeuw sta ik enkele tellen later naast mijn bed. Wat was er vandaag ook alweer? O ja, we gaan een dagje op excursie met de vrijwilligers. Op de nieuwjaarsvergadering is besloten, dat we met zijn allen best wel eens een geheel andere streek kunnen bezoeken dan wat we in het dagelijks leven gewend zijn. Wij willen de bergen in! Het dichtst bijzijnde gebergte is in Zuid-Limburg te vinden, zowaar, de tocht gaat naar deze streek. Alle afspraken met de deelnemers zijn geregeld, het weer zit mee en iedereen is vol goede moed. Na het uitwisselen van telefoonnummers voor onderweg bij noodge vallen kunnen we op stap. Toch nog een eindje rijden, naar het bronsgroen eikenhout daar in het oosten, maar eenmaal aan gekomen is het eerste terras snel gevonden. Een ieder laat zich de plaatselijke versnaperingen goed smaken. Met uitzicht op het plaatselijke dorp met het "gebergte" op de achtergrond is het hier uiter mate goed uit te houden. Vuurbuikpad Na enige tijd is het toch echt de bedoeling om ons eerste studieprojekt te bezoeken. Kleinere poel tjes zijn aangelegd voor de plaatselijke, landelijk zeldzame fauna, met name de Vuurbuikpad. Deze soort floreert hier, dankzij het werk van (alweer) vrijwilligers op enkele plaatsen. Zonder deze kunst matig aangelegde poeltjes, gelardeerd met stenen waar de padjes onder kunnen kruipen, zou de soort het heel wat moeilijker hebben te overleven. Ook de plaatselijke flora is hier op veel punten duidelijk verschillend met de onze en het geheel is landschappelijk zeer fraai te noemen. De aanwezigheid van een Coloradokever wordt in de eerste instantie voor zoete koek aangenomen, bij nadere studie blijkt dit al snel loos alarm. Nadat we onze doelsoort uitgebreid hebben kunnen bekijken, besluiten we om naar een ander bosgebied te gaan voor een wandeling door het Geuldal. Voordat we aan de wandeling begin nen ligt daar uitnodigend een terras met, veel belangrijker, een wafel kraam. Uiteraard laten we deze gele genheid niet aan ons voorbijgaan en even later zit iedereen deze plaatselijke specialiteit te verorberen; meer fruit en slagroom dan wafel dus. Een wandeling door het o zo mooie Geuldal levert diverse bijzondere natuurwaarnemingen op. Opvallend vaak horen we de opmerking, die soort zie je bij ons bijna niet meer, die is verdwenen. Na deze wandeling gaan we op zoek naar, u raadt het al, een eetgelegen heid. De afspraak was, dat er in het limburgse land asperges gegeten zouden worden, voor sommigen de belangrijkste reden om mee te gaan. In een volgend dorp zouden we mak kelijk hierin kunnen slagen. 28

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 30