O Maatwerk voor de Vijfvlek St Jansvlinder *S£> De Boom In 3-2007 Door Alex Wieland, medewerker SLZ De Vijfvlek Sint Jansvlinder komt verspreid voor in bermen en op dijken in Zeeuws- Vlaanderen. Daarbuiten is deze soort in Nederland een zeldzaamheid. Door verkeerd maaibe- heer is deze vlinder teruggedrongen tot enkele vlieglocaties. De soort kan als indicator gebruikt worden voor bloemrijke en vlinderrijke vegetaties. Daarom is de Vijfvlek Sint Jansvlinder in het soortenbeleid van de provincie Zeeland aangewezen als aandachtsoort. Voor deze soorten is extra steun beschikbaar voor het uitvoeren van speciale beheersmaatregelen. De vliegtijd van de Vijfvlek Sint Jansvlinder is in de periode mei-juli. In de kernpopulaties komen dan vaak enige tientallen tot honderden vlinders voor. De meeste vlinders blijven in de directe omgeving als er voldoende bloemen aanwezig zijn. Vaak echter werden in deze periode massaal de bermen gemaaid tot de laatste bloem verdwenen was. De eitjes worden afgezet op rolklavers. Dit is de waardplant waar de rups van leeft. Rolklaver kan zich alleen ontwikkelen op locaties die regelmatig gemaaid worden en waar het maai- sel afgevoerd wordt. Vanaf half september gaat het rupsje in winterrust, ze kruipen dan tussen de vege tatie op de grond. Vanaf april worden ze weer actief en eten ze flink aan de rolklavers. In mei verpoppen de rupsen. Ze kruipen in een stevige stengel en verpoppen zich hier. Dit is een kwetsbare periode, want op som mige locaties is hier dan de eerste maai- beurt. Door het maaien belanden ze op de grond waardoor de pop beschim meld of opgegeten wordt door muizen. Tegenwoordig wordt er veel gemaaid met de klepelmaaier. Deze slaat met kettingen de vegetatie (inclusief rupsen) tot kleine stukjes. Het maai- sel blijft op de grond liggen. Deze methode is weliswaar goedkoop, maar zorgt er ook voor dat het niet afge voerde maaisel de vegetatie verstikt Vijfvlek Sint Jansvlinder (foto: Alex Wieland)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 8