De Boom In 3-2007 en dat de bodem voedselrijker wordt. Hierdoor ontstaat er een eentonige vegetatie die minder geschikt is voor vlinders. Gelukkig wordt op diverse locaties weer traditioneel gemaaid met de maaibalk of schijvenmaaier en wordt het maaisel afgevoerd. SLZ kan hier dankzij een financiële bijdrage van de Provincie Zeeland een rol in spelen door advisering of door het beheer te coördineren of uit te voe ren. Hier gaat veel tijd in zitten, maar het is essentieel om de vliegplaatsen te behouden. Het uitvoeren van een vlindervriendelijk beheer is maatwerk en is niet ieder jaar hetzelfde. Het vol gen van de situatie ter plaatse is dan ook jaarlijks noodzakelijk. Gelukkig volgen leden van de vlinderwerkgroe pen van 't Duumpje en de Steltkluut de vliegplaatsen van de Vijfvlek Sint Jansvlinder goed. Indien er nieuwe vliegplaatsen of verpopplaatsen zijn, worden deze gemeld. In overleg met de beheerder wordt dan bekeken of het beheer op deze locaties kan wor den aangepast. Gefaseerd maaibeheer is het best voor vlinders. Dit kan alleen worden toegepast als de verkeersveiligheid dit toelaat en waar voldoende ruimte aanwezig is (overhoekjes en brede wegbermen). Het is belangrijk dat niet alle vegetatie tegelijk gemaaid wordt. In de overgebleven vegetatie kunnen vlinders en andere dieren dekking en voedsel vinden. Op de gemaaide locaties kunnen de waardplanten zich ontwikkelen. In 2006 zijn op de volgende locaties werkzaamhe den verricht ten behoeve van biotoopherstel/ver betering voor de Vijfvlek Sint Jansvlinder: Breskens Veerhaven (eigenaar provincie Zeeland, Rijkswaterstaat en Waterschap Zeeuws- Vlaanderen) Breskens Jachthaven (eigenaar Waterschap Zeeuws-Vlaanderen) Terneuzen, kruispunt ziekenhuis (eigenaar Rijkswaterstaat, provincie Zeeland, Waterschap Zeeuws-Vlaanderen) Sluiskil, overhoek rotonde (eigenaar provincie Zeeland) Zaamslagveer (eigenaar particulier en provincie Zeeland) Overhoekjes weg Perkpolder-Kapellebrug (eige naar Rijkswaterstaat en provincie Zeeland) Clinge WMZ bos (eigenaar Evides) Hulst, wegbermen (eigenaar Waterschap Zeeuws-Vlaanderen) Hulst, Liniedijk, klein deel (eigenaar gemeente Hulst) Het gaat hierbij om wegbermen, dijktaluds, oever hoekjes van wegen en kleine schraallanden. Op alle gemaaide locaties zijn Vijfvlek Sint Jansvlinders waargenomen of is er een goede kans dat deze soort zich er kan vestigen. De werkzaamheden

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 9