0 Het landschap aan de monitor Vf!/ De Boom In 4-2007 Door Peter Maas, medewerker SLZ In 2003 en 2004 hebben Alterra en Landschapsbeheer Nederland de Monitor Kleine Landschapselementen (MKLE) ontwikkeld. Deze monitor is bedoeld om de kwaliteit van het landschap te kunnen benoemen en de veranderingen in het landschap te kunnen volgen. Naast het registreren van de afzonderlijke landschapselementen worden ook aantekenin gen gemaakt omtrent de kwaliteit en de onderhoudstoestand. Daarmee geeft de MKLE niet alleen een gedetailleerde illustratie van de opbouw van het landschap, maar tevens geeft het een volledig beeld van de beheerssituatie. In dit tijdperk van digitale informatie zou je den ken dat alles al vastligt en wel ergens 'op internet' te vinden is. Dat is maar gedeeltelijk het geval. De topografische kaart bijvoorbeeld, of de gedetail leerde luchtfoto's via Google-earth, kennen altijd nog hun beperkingen. De kleine landschapsele menten zijn er niet afzonderlijk op te herkennen, noch is hun onderhoudstoestand af te lezen. Aanvullend veldwerk is dus nodig! Speciale for mulieren zijn ontwikkeld en de veldkaarten liggen klaar. de voeten kunnen. Op deze manier komen de inwoners van de Nationale Landschappen meer te weten over hun landschap en zullen ze onge twijfeld nog beter inzien waarom juist hun omgeving tot een Nationaal Landschap is verkozen. 'Landschap zoekt Burger' is dan ook een landelijk project dat probeert meer burgers (vrijwilligers) via MKLE te betrekken bij het landschap. In 2007 is er ook in Zeeland een begin gemaakt met MKLE in Zeeland. Stefan Haay heeft toen in 21 dagen ongeveer 1600 hectares onderzocht en op papier gezet. Zijn studiegebied betrof het noor delijk deel van Walcheren. Het ligt in de bedoe ling om MKLE in eerste instantie uit te voeren in de Nationale Landschappen. Dus voor Zeeland gaat dat om grote stukken van Walcheren, West Zeeuws-Vlaanderen en de Zak van Zuid-Beveland. Vanuit SLZ zijn er momenteel twee mensen die regelmatig in het veld te vinden zijn en druk doen de zijn het landschap in kaart te brengen. Het zijn Anton de Hulster en Theo Aernoudts. Maar MKLE is ook bij uitstek een middel om eens op een gedegen manier kennis te maken met je eigen landschap. De systematiek is dan zodanig opgezet dat ook vrijwilligers er goed mee uit De ingevulde formulieren worden doorgestuurd naar Alterra waar ze worden gedigitaliseerd. Op die manier krijgen we niet alleen een zeer uitge breide database over ons landschap, maar tevens komen alle elementen nauwkeurig op kaart te staan. In het ideale geval zal de inventarisatie na verloop van tijd herhaald worden. Pas dan hebben we eigenlijk voor het eerst goed zicht op de veranderingen in ons landschap. Iedereen weet het gevoels matig: het landschap verandert. Maar waar die verandering precies heeft plaatsgevonden is lang niet altijd meer te achterhalen. Via MKLE zullen we dit proces van verandering nauwkeurig in beeld kunnen krijgen. Ook zullen we

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 10