Sporen in de Zak l10j Vf!/ De Boom In 4-2007 De invloed van mens en water door Tonny Nelen, stagiair bij SLZ SLZ is begonnen met de ontwikkeling van een wandelnetwerk in de Zak van Zuid-Beveland. Om dit wandelnetwerk een extraatje mee te geven, worden er binnen het netwerk enkele 'themaroutes' gecreëerd. Het is de bedoeling dat er door het lopen van de routes de ontwik keling van het landschap gevolgd kan worden. Het huidig landschap van Zuid- Beveland vind zijn oorsprong in de tijd van de Romeinen. Zeeland was toen nog een veenmoeras met enkele riviertjes. In deze tijd waren er nog maar weinig plaatsen geschikt voor bewoning. Toch zijn er in de Zak restanten gevonden van 'boerderijen' uit die tijd. Deze restanten zijn aan de oppervlakte gekomen tijdens de bouw van de Westerscheldetunnel. Op de plaats van deze opgraving is nu een nieuwe inlaag gemaakt. Rond 350 na Chr. zijn er enkele grote stormvloe den geweest. Deze hebben er voor gezorgd dat er delen van het veen weggeslagen konden worden. Zo ontstonden getijdengeulen die op sommige plaatsen zorgden voor erosie en op andere plaat sen voor sedimentatie. Op deze manier ontston den schorren en slikken. Bewoning was alleen mogelijk op de hogere delen in het landschap, maar zelfs die overstroomden wel eens. Voor de veiligheid bouwden de bewo ners de eerste vliedbergen. De oude getijdengeu len zijn nu nog in het landschap te herkennen als kreken. In de middeleeuwen werd uit het oude veen zout gewonnen via moernering. Hierbij werd de boven ste kleilaag weg gegraven om bij het zoute veen te kunnen. Als het veen weg gegraven was werd de afgegraven klei laag terug gegooid. Hierdoor ontstond een karak teristiek geaccidenteerd landschap, wat soms nu nog is te herkennen. Om de eilanden werden dijken aan gelegd voor extra bescherming. Deze dijken, die soms maar een paar meter hoog waren, boden wel wat extra bescherming maar konden in sommige gevallen toch niet voorkomen dat dor pen overstroomden en 'verdronken'. Op de plaatsen waar de zee het land binnen was gekomen ontstond een weel. Om een volledig beeld te geven van het landschap is het nog belangrijk het te hebben over de verschillende unieke dorpskernen. De oudste vorm is het ringdorp, dit is een dorp gebouwd

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 12