0 Oral history De Boom In 4-2007 Verhalen over vroeger voor de website van het Kiekendiefpad Door Joke de Witte en Co Smit Joke de Witte als interviewster en Co Smit als filmer, kregen dit voorjaar het verzoek om verhalen te verzamelen over plaatsen rond het Kiekendiefpad. Een zekere Arjaan Nijsse uit Oud Sabbinge ,89 jaar oud, werd genoemd als de man die prachtige verhalen over die streek kon vertellen. De opdrachtgever, voor wie dit ook een experi ment was, gaf geen vastomlijnde projectomschrij ving, zodat we begonnen zijn met een uitvoerig interview van voornoemde heer Nijsse. Zo ont stond een registratie van wel 2 uur gesprekken over zijn leven en de geschiedenis van de omge ving van Oud Sabbinge. Het werd een indrukwek kend document over leven en werken. Hij begon als landarbeider, werd later artistiek schilder en eindigde zijn carrière als orgelbouwer. Dit bedrijf wordt nu nog door zijn zoon voortgezet. Op ver schillende locaties in het landschap werden deze gesprekken gefilmd. Het grote interview was prachtig, maar de inter views die ter plaatse zijn opgenomen, duurden iets te lang om ze via internet te kunnen aanbieden. Zodoende moet naar andere oplossingen worden gezocht. Uit het grote interview worden nu korte stukjes gehaald die worden voorzien van oude foto's en kaarten. Deze stukjes duren enkele minu ten en komen op de website te staan, voorzien van beeld en geluid. Geprobeerd wordt de beelden er af te halen en alleen het geluid te leveren. Dit is echter allemaal nog in experimentele fase. Het was mogelijk om uit het documentatiecen trum van de Zeeuwse Bibliotheek via internet de nodige foto's van vroeger binnen te halen. Deze waren echter van te slechte kwaliteit om ze in de film onder te brengen. In overleg worden nu digi tale bestanden van hoge kwaliteit ter beschikking Arjaan Nijsse gesteld. Normaliter worden hier kosten voor berekend, maar afgesproken is dat de interviews met Arjaan Nijsse ter beschikking komen van het Zeeuws Documentatiecentrum. In Nieuwdorp ontdekten we een particulier oorlogs museum dat foto's en vooral mooie topografische kaarten uit de oorlog in bezit had. De ervaring leert dat de meeste tijd zit in het monteren van al die gesprekjes. De verteller was enorm flexibel bij het vertellen van al die verhalen. Zonodig begon hij weer even opnieuw met een bepaalde omschrijving van een onderwerp. Als het ware met een druk op de knop. Eigenlijk zijn alle filmpjes ontstaan op basis van zijn vertellin gen. En dat komt omdat Arjaan Nijsse

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 14