liP Weidevogels worden beschei De Boom In 4-2007 5 cursussen meteen waren volgeboekt. In 1997 zijn we begonnen met het pro ject "achterstallig onderhoud bloem- dijken". Diverse bloemdijken in de Zak werden voor het eerst in jaren weer gemaaid. Helaas moest en moet nog steeds, al het maaisel naar de vuilstort. De vrijwillige weidevogelbescherming werd vanaf 1995 een landelijk project waarin ook SLZ deelnam. Dit project richt zich met name op bescherming van weidevogels buiten natuurreser vaten. Er is sinds die tijd een vrijwilli- gersnetwerk dat in samenwerking met boeren zorgt voor de bescherming van weidevogels. Agrarisch natuurbeheer was vanaf 1996 een nieuw onderwerp binnen SLZ. Diverse activiteiten werden onder die noemer gestart. We gingen volop aan de slag met bedrijfsnatuurplannen, waarbij de boeren zelf weer aan de slag gingen met natuur- en landschapsbe heer. In 1998 werd in het kader van het pro ject "herstel amfibiebiotopen Zeeuws Vlaanderen" een speciaal symposium belegd in Aardenburg. Enkele deskun dige sprekers gaven een toelichting op het voorkomen van de boomkik ker in deze streek. Speciaal voor deze gelegenheid was Jan Wolkers bereid gevonden om een voordracht te hou den rondom "het kruipend gedierte des aardbodems". Eind 1998 werd door SLZ i.s.m. diverse partijen en Jan Wolkers een uniek boekje over de boomkikker uitgebracht. In de periode 1992-1998 bleef het aantal vrijwilligersgroepen ongeveer rond de 25. Er werd echter door deze vrijwilligers wel steeds meer gewerkt in het landschap. Het aantal uren liep op van ongeveer 5000 tot ruim 7000 in 1998. Een bijzondere project in die tijd was de Verklikkerduinen op Schouwen. Jarenlang hebben we gewerkt met lieren en zagen om de vele grote wilgen en struikgewas te verwijderen uit de Binnen- en Buitenverklikker. De open plaatsen werden snel ingenomen door waternavel en diverse orchidee ensoorten. Er werd voornamelijk gewerkt in het najaar. Tijdens de vele regenbuien waren we afhan kelijk van een veel te klein zeiltje, later vervangen door een oude tent. Tussen de middag kregen we het warm bij het vuurtje van natte wilgenstammen. In 1998 blijkt SLZ flink gegroeid. Er zijn dan onge veer 20 medewerkers (inclusief banenpoolers) in dienst bij SLZ en we hebben een jaarbudget van fl. 1.500.000,- In deze periode is de eigen verantwoordelijkheid van de eigenaren steeds meer toegenomen. SLZ stimu leert dit steeds meer door advies en diverse herstel projecten. Daarnaast is ook het vrijwilligerswerk een belangrijke rol blijven spelen, want niet alle eigenaren willen of kunnen het onderhoud zelf oppakken. h»»Ma au„ 11 V1 'jwiïligers Stichting Landschapsbeheer Zeeland gaan hand-in XX"T Tj Ct r

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 17