29 september 2007: Een fruitig feest De Boom In 4-2007 Door Sandra Dobbelaar, medewerker SLZ Al vroeg was het een flinke drukte op Hof Nieuwlandsrust van de familie Polderdijk in Nieuw- en St. Joosland. Deze dag zou alles in het teken staan van fruit en 25 jaar SLZ. Waar kun je zoiets beter vieren dan in een oude hoogstamboomgaard op een prachtige historische boerderij? De kramen waren nog maar net ingericht of de eerste enthousiaste bezoekers dienden zich al aan. De opening werd verricht door onze voorzitter Lous Coppoolse. Directeur Foort Minnaard blikte in zijn toespraak terug op de ontwikkeling van de SLZ in de 25 jaar van haar bestaan. Winant Halfwerk, schrijver van de uitgave 'Vreemde vruchten', schetste in een babbel de totstandko ming van dit boekje. De eerste exemplaren werden uitgereikt aan gedeputeerde Poppelaars en aan de schrijver zelf. In zijn toespraak had gedeputeerde Poppelaars nog een prettige verassing voor de SLZ in petto: één miljoen euro te besteden in de komende jaren aan met name de uitbouw van de beleefbaarheid van het landschap. Hierna werd de officiële opening verricht door de aanplant van een flinke iep, in een van de weides van de boerderij. In de boomgaard stonden tussen de bomen kraampjes met verschillende thema's. Allemaal hadden ze iets te maken met fruit: verkoop van fruitbomen en -struiken, verschillende soorten chutneys, jams, honing, bloemen en planten. Er waren verzamelingen notenrassen en oude fruit- rassen, tentoonstellinkjes over het bewaren of ver werken van fruit, demonstraties enten, oculeren en appelschillen. Allerlei heerlijke dingen konden wor den geproefd: kweeperen likeur, stoofappeltjes, verschillende appelrassen, versgeperst sap, fruit- wijn en nog veel meer. In de boomgaard zelf wer den demonstraties plukken en snoeien gehouden en konden kinderen een broodje bakken boven het vuur. Voor de schuur stond de een grote pers machine waar men fruit kon laten persen en daar werd gretig gebruik van gemaakt. De hele dag door kwamen mensen met kisten fruit om het als sap weer mee naar huis te nemen. In de oude bakkeet werden heerlijke bolussen en ovenkoeken gebakken. Bezoekers konden hier kijken hoe dat er aan toe ging en tegelijk proeven. Enkele rondleidingen werden gege ven over het erf en de boomgaard. Thema's daarbij waren cultuurhistorie en ecologie van het boerenerf. De belangstelling was groot, de reacties positief!

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 18