Zo rot als een mispel Vf!/ De Boom In 4-2007 Door Willem de Weert, eindredacteur Wantij, het blad van de Zeeuwse Milieufederatie Ik hoor het mijn vader nog zeggen, terwijl hij de plank van de oude schutting wegsmeet: "Zo rot als een mispel." Ik wist als kind niet waarover hij sprak. Ik had nog nooit een mispel gezien. De mispel hoort met de kwee, de kerspruim, de moerbei, de walnoot en de vijg tot de vreemde en wat vergeten vruchten. Winant Halfwerk, oud medewerker van SLZ, schreef er een mooi boekje over. Inclusief recepten! De genoemde fruitsoorten stonden vroeger op menig Zeeuws boerenerf en in heel wat tuinen. Van echte boomgaarden was geen sprake, vaak ging het om een enkel exemplaar. Het waren bui tenbeentjes tussen de talloze appel- en perenbo men. SLZ hecht veel belang aan de terugkeer van Vreemde Vruchten omdat ze deel uit maken van ons culturele erfgoed en het landschap kleuren. Onbekend maakt onbemind, dus een boekwerk met full-colour afbeeldingen zet zoden aan de dijk. De toegevoegde recepten zijn welkom, want waarom zou je een kwee planten als je niet weet wat je er mee aanmoet? Achterin staat een stevige literatuurlijst met geraadpleegde bronnen als de honger na 67 blz. nog niet is gestild. Oorsprong Wat mij verraste was dat kwee, mispel, moerbei, kerspruim, walnoot en vijg, totaal verschillende vruchten, hetzelfde herkomstgebied hebben. En dan nog wel de bron van onze beschaving, de mogelijke locatie van het aardse paradijs: het berg- en heuvelland van het Nabije Oosten en Centraal-Azië. Via de Feniciërs, de Grieken en de onvermijdelijke Romeinen kwamen deze exoten tot ons. Met de complimenten aan Karel de Grote die het nut van de fruittteelt voor het welzijn van zijn onderdanen inzag en de aanplant verplichtte op al zijn leengoederen. Kloosterlingen en kasteel heren namen zijn voorbeeld over en de versprei ding over Europa werd een feit, voor eeuwenlang. Tot er een halve eeuw geleden de klad in kwam. 92 De oorzaken zijn bekend: rooipremies voor hoogstamfruit, met dank aan de Nederlandse overheid en de EEG premies. Kentering Gelukkig is er een kentering. De aandacht voor vergeten groente- en fruitsoorten neemt toe. Met de aan dacht voor het goede leven wordt er meer over geschreven. Steeds meer restaurants plaatsen gerechten op het menu die zijn bereid met dit soort fruit. Ook de langzaam groeiende vraag naar eerlijk onbespoten fruit en naar kwaliteit helpen een handje. SLZ doet met dit boekje een duit in het zakje. De filosofie is dat deze van ori gine vreemde vruchten horen bij een streekeigen, ecologisch en cultuurhis torisch landschap. Wellicht kunnen de vreemde vruchten nog een rol spelen in het actuele debat over integratie. Ons Nederlands en Zeeuws landschap is net zo min vrij van vreemde, maar verrijkende invloeden, als ons ras en onze taal. O ja, ik heb intussen een mispel gezien. Ik kwam hem tegen, wandelend over het Pieterpad, in het wapen van Sint Odilienberg. Nu nog een echte.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 24