3 Veilig werken De Boom In 4-2007 Bedrijfshulpverlening bij SLZ: kantoor, veld en werkplaats Door Peter van der Vliet, ARBO medewerker SLZ Bedrijfshulpverlening is door het bedrijf zelf georganiseerde verlenen van hulp door werk nemers bij gevaarlijke situaties. Als er een situatie is die gevaar oplevert voor de veiligheid en gezondheid van werknemers en gasten zorgen bedrijfshulpverleners ervoor dat letsel en schade zoveel mogelijk wordt voorkomen en beperkt. Bedrijfshulpverlening verplicht Elke werkgever is verplicht bedrijfshulpverlening te hebben. In kleine bedrijven kan een werkgever zelf de bedrijfshulpverlener zijn. Vrijwilligersorganisaties Organisaties die volledig draaien op vrijwilligers hoeven geen bedrijfshulpverlening te hebben (dit moet wel als er minstens één werknemer in dienst is). De vrijwillige brandweer en politie zijn in dat geval beschikbaar als bedrijfshulpverlening. Wat doet de bedrijfshulpverlener? De bedrijfshulpverlener moet in een gevaarlijke situ atie letsel en schade bij collega's en gasten zoveel mogelijk voorkomen en beperken. Taken bedrijfshulpverlening De taken van een bedrijfshulpverlener zijn: het verlenen van eerste hulp bij ongevallen en het beperken van de gevolgen van ongevallen; het beperken en bestrijden van brand; in noodsituaties werknemers en andere perso nen in het gebouw alarmeren en evacueren. Inroepen van hulp van buiten Als u als bedrijfshulpverlener de brand of het onge val niet (meer) aan kan, moet uw werkgever zorgen dat er hulp van buiten het bedrijf wordt ingeroe pen. De brandweer of andere hulpverlenende instanties kunnen worden gealarmeerd. Hoeveel bedrijfshulpverleners moeten er in een bedrijf aanwezig zijn? Het aantal bedrijfshulpverleners wordt bepaald aan de hand van de RI&E en hangt af van de grootte van het bedrijf en de risico's bij de werkzaamheden. De werkgever moet zorgen voor scho ling. De bedrijfshulpverlener moet eer ste hulp kunnen verlenen, brand kun nen bestrijden en collega's en gasten kunnen evacueren. Bijscholing bedrijfshulpverlening De bedrijfshulpverlener moet regelma tig worden bijgeschoold om te zorgen dat kennis en vaardigheden op peil blijven. Bedrijfshulpverlening bij SLZ In het Ravelijn is Stef Vos, onze huis meester, hoofd-bedrijfshulpverlener; daarnaast is er per 10 werknemers een bedrijfshulpverlener verplicht. Voor ons vervult Karin Mol deze rol. Er is een draaiboek beschikbaar voor noodsitua ties in het gebouw. Jos Reijnhout en Alex Kunst zijn in opleiding voor bedrijfshulpverlener met het oog op de werkplaats en het veldwerk; ook Pieter Voets volgt de opleiding.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 26