Natuurbeheer en leuk om naar te kijken.. De Boom In 4-2007 Een schaapskudde op Tholen Door ing. Klaasjan van der Kolk, Weideliene begrazingsbeheer Vanaf half april dit jaar loopt er een nieuwe schaapskudde op het eiland Tholen. Terreinen van Staatsbosbeheer en de gemeente Tholen worden er door de schapen begraasd. Het begrazingsbedrijf WeideLiene (een particulier initiatief) is eigenaar van de kudde. De schaapskudde is terug van weggeweest. Waren het vroeger vooral leveranciers van vlees en wol, nu worden ze ingezet voor natuurbeheer. Op korte termijn zullen vooral op de bloemdijken bijzondere planten weer een kans krijgen om te ontkiemen en te verspreiden. Op het moment van schrijven lopen er ongeveer 400 dieren even ten zuiden van de plaats Tholen. Ze grazen hier het Stadspark kort. Het is niet alleen maaien en afvoeren tegelijk, het is veel meer dan dat... Schaapskuddes spelen een grote rol bij de versprei ding van plantenzaden: "Uitvoerig onderzoek naar de wijze van transport heeft aangetoond dat schapen zaden transporteren via hun wol, via uitwerpselen en via hun hoeven. Overigens worden niet alleen zaden getranspor teerd, ook diverse insecten, slakken en spinnen." (foto: Klaasjan van der Kolk) "Onderzoek naar de tijdsduur van het verblijf van (vooraf gemerkte) zaden in de vacht leverde als resultaat op dat zaden tot 7 maanden in de vacht kunnen blijven. Op deze wijze kunnen schapen zaden over een afstand van meer dan 100 kilometer verspreiden" (Bron: www.landschapsbeheerder.nl; P.Poschlod, Transport van zaden door een schaapskudde, Natuurhistorisch Maandblad, januari 1999). Een aantal van de terreinen die we begrazen bestaan uit 'echte bloem dijken'. Deze worden nu niet meer gemaaid. Nadat de planten in het zaad staan wordt de vegetatie door de schapen kort gezet. De aanwezigheid van een schaapskud de maakt dat, naast verschraling van

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 8