f De Boom In 4-2007 de bodem, de concurrentie van het sneller groeiende gras wordt vermin derd door het gedeeltelijk wegvreten ervan. Alles bij elkaar ontstaan er veel betere omstandigheden waarbinnen bijzondere planten kunnen groeien. Onder leiding van een deskundige herder valt een kudde schapen goed door het verkeer te leiden. Zo loopt de kudde van WeideLiene straks van het stadspark ten zuiden van Tholen naar de dijken rond Oud-Vossemeer. En vandaar richting het schor nabij St- Annaland. Voordat een opdracht om een gebied te begrazen wordt aangenomen, wordt er eerst een inventarisatie gemaakt van het terrein, het beoogde resultaat en de inspanning c.q intensi teit van begrazing die geleverd moet worden om dit doel te bereiken. Een schaapskudde valt goed sturen. De herder bepaald waar, wanneer en de intensiteit van begrazen. De grootte van de kudde, het aantal keren per jaar dat de kudde langs komt, het percentage van de vegetatie dat wordt weggegeten. Ook het dicht opeen hoeden van de dieren, of deze wat meer verspreid laten eten, speelt een rol in het uiteindelijke resultaat. Schaapskuddes worden soms ingezet voor het bestrijden (lees: opeten) van bereklauw en jacobskruiskruid. Van deze laatste plant vormen de jonge rozetten een delicatesse voor de schapen. Voor het begrazen van oeverranden zijn schaapskud des goed inzetbaar. Wat runderen nog laten staan eten schapen nog op. Ook moeilijk toegankelijke gebieden kunnen dus eenvoudig door een kudde worden onderhouden. Zo zijn er talloze voordelen te noemen. Je zou bijna vergeten dat een schaaps kudde ook gewoon leuk is om naar te kijken. Nadere informatie: WeideLiene Begrazingsbeheer Slaakweg 18 4451 RB Heinkenszand 0113-218825 06-21697836 weideliene@zeelandnet.nl De schaapskudde van WeideLiene vindt u momenteel op binnendijken rondom Oud-Vossemeer, bij het stadsbos Tholen, het dorpsbos Oud-Vossemeer en op het schor van St-Annaland. Deels op terreinen van Staatsbosbeheer, deels ook in opdracht van de gemeente Tholen. (foto: Peter Maas)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 9