De Boom In 1-2008 naamde 2-hectare woningen. In de jaren '70 was het mogelijk om een grote woning in het buitengebied te bouwen, mits je daar minimaal 2 ha bos bij aanplantte. Daar is ondertus sen de Landgoedregeling voor in de plaats gekomen. Binnen de provincie wordt er op bescheiden schaal ruimte geboden voor nieuwe buitenplaatsen. Daaromheen moet minstens 5 ha bos verschijnen dat bovendien openge steld moet zijn voor het publiek. Plantertje dood? Veel bos in Zeeland is dus van relatief jonge leeftijd. Er lopen ongetwijfeld nog veel plantertjes rond die nog kunnen genieten van hun opgroei end bos. Toch is een klein pleidooi hier wel op zijn plaats. Zoals al eerder gezegd heeft bos tijd nodig. Je kunt je afvragen of je een aanplant van niet ouder dan 50 jaar wel bos kunt noemen of dat het nog slechts een hout opstand is. In die zin is bos erg kwetsbaar. De huidige ontwikkelingen in het landschap gaan zo snel en de inzichten op de inrichting daarvan zijn misschien wel aan mode onderhevig. Een nieuw perceel bos is makkelijk ingekleurd op de kaart en helaas ook maar al te makkelijk is een bestaand stuk bos weggepoetst. Weliswaar geeft de Boswet enige bescherming. Maar de herplantplicht (bos kappen onder voorwaarde dat je terugplant) kan niet zorgen voor een sta biel, langdurig bossysteem dat pas tot bloei komt nadat meerdere generaties plantertjes verdwenen zijn. Het ontbreekt voorlopig aan een gedetail leerde kaart van de authentieke stukken bos in Zeeland.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 13