De Boom In 1-2008 Staand dood hout in het bos is voor veel organismen belangrijk (foto archief SLZ) Bomen bepalend voor biodiversiteit De bomen die in het bos groeien hebben grote invloed op de biodiversiteit. Onder een donker beukenbos groeit bijna geen enkele plant. Groeien er veel eiken dicht bij elkaar, dan kan de bodem behoorlijk verzuren door al het eikenblad. Linden, essen en populieren hebben blad dat veel sneller verteert en de bodem niet verzuurt. Aan eiken zijn veel soorten paddestoelen gebonden, terwijl de esdoorn in dat opzicht weer veel minder scoort. Bloeiende struiken aan de bosrand zijn van belang voor insecten. De besdragende soorten voor vogels. Bosstructuur In een bos worden 4 etages onderscheiden, die in een gezonde situatie alle vier goed ontwikkeld zijn: Boometage, Struiketage, Kruidetage en Mosetage. Als alle lagen goed ontwikkeld zijn heeft een bos zijn hoogste natuurwaarde. Er is dan veel variatie en de meeste soorten planten en dieren vinden er een leef- plek. Bossen waar weinig aan beheer wordt gedaan groeien meestal teveel dicht. De boomlaag sluit zich en er valt onvoldoende licht voor de groei van de onderste vegetatielagen. Het bos wordt dan van onderen wat open en eentonig. Ontwikkelingsfases van het bos De leeftijd van een bos is van grote invloed op de planten en dieren die er leven. Direct na de aanplant zijn de bomen nog klein en valt er veel licht op de bodem. Daardoor kunnen er veel verschillende soorten planten groeien. Meestal zijn dit niet de typische bos planten, maar soorten die je eerder op akkers zou verwachten. Na enige jaren komt het bos in "sluiting". De kronen beginnen elkaar te raken en vangen het meeste licht weg. Daarna volgt de "stakenfase", de jonge bomen groeien tegen elkaar op. Dat is de donkerste periode in de ontwikkeling van het bos. Er is dan bijna geen licht voor planten. Alleen de typische bosplanten houden het er nog uit. Pas later, als de bomen volwassen zijn beginnen er weer gaten in het kronendak te vallen. Plaatselijk kan daardoor de flora weer wat profi teren. De bomen zijn dan wel al groot, maar eigenlijk is het bos dan nog steeds superjong. De fases die daarna komen zijn in ecologische zin veel belangrijker. Pas als na een jaartje of 60 de eerste bomen wat beginnen af te takelen en er meer dood hout is, ontstaan er veel

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 16