15, De Boom In 1-2008 meer mogelijkheden voor b.v. zwam men, vleermuizen of holenbroeders. En zelfs als het bos al ruim een eeuw oud is, is het in zekere zin nog steeds jong. Dat heeft ermee te maken dat veel bosgebonden planten of ongewervelde dieren een heel langzame versprei dingscapaciteit hebben. Het duurt soms eeuwen voordat deze soorten zo'n bos kunnen bereiken. Oud bos waardevol Om bovengenoemde reden is het belangrijk dat er zeer voorzichtig omgesprongen wordt met oud bos. Want in de heel oude bossen zijn vaak nog dergelijke typisch bosorganismen aanwezig. Zo zijn de hakhoutbosjes in De Knokkert bij Cadzand waarschijnlijk al enkele eeuwen oud. Het is goed te begrijpen dat alleen op deze plek uiterst zeldzame soorten als groot touwtjes mos zijn te vinden. De oude essenstob- ben zijn er prachtig mee begroeid. In het strooisel dat op de bodem ligt leven allerlei zeldzame diertjes. Onder de slakken, pissebedden en duizendpoten bevinden zich bijzondere en zeldzame soorten. Beheer bossen Er zijn veel beheersvormen. In het artikel 'landschapsbeheertips' op blz. 19 wordt een aantal boselementen en concrete beheersmaatregelen daarvoor beschreven. Het meest interessant zijn vormen van beheer die de natuur in het bos wat helpen. Hakhout is een beheersvorm waarbij de bomen om de ongeveer 8 tot 15 jaar worden afgezet. Er ontstaan dan boomstobben, van waaruit, net als bij knotbomen, steeds nieuwe takken uitschieten. Periodiek komt er in zo'n bos dus enkele jaren veel licht. Daarvan profiteert de bosflora. Middenbos is eveneens een hakhoutbeheer, waarbij er hier en daar een volwassen boom blijft staan, die dan als een mooie solitair kan uitgroeien. Bij opgaand bos is de manier van dunnen heel bepalend. Meestal wor den de zwakkere bomen eruit gehaald. Maar voor de natuur is het belangrijk dat juist die verzwakte of dode bomen blijven staan. Een beheersvorm die kennelijk vaak heel moeilijk is, is het "nietsdoen- beheer"Laat de natuur het maar eens lekker zelf uitzoeken. Het levert meestal een nogal ruig bos- beeld op. Maar ook al jeuken de handen nog zo erg, afblijven...! Exotenbeheer Een verschijnsel waar we in toenemende mate mee te maken hebben is het oprukken van ongewenste exoten. Ze kunnen de natuurlijke processen soms behoorlijk verstoren. Heel bekend zijn natuurlijk de Amerikaanse vogelkers en de reuzenberenklauw. Deze soorten kunnen zo sterk domineren, dat ze vrijwel geen ruimte meer laten voor andere soorten. Een effectieve bestrijding is daarom gewenst. Het is dan een mogelijk compromis bij het nietsdoenbe- heer. Het wordt dan een "verder nietsdoenbeheer". Maar er zijn ook hele kleine exoten die erg lastig kunnen zijn. Wat te denken van het zogenaamde tankmos. Deze exoot groeit langs de randen van de duinbossen, graag op het schaars begroeid duinzand. Dat is precies ook de plaats waar zoveel soorten planten, mossen en korstmossen groeien en waar veel insecten profiteren van het warme zand. U begrijpt het al, het tankmos heeft zijn naam niet voor niets. Bestrijding ervan kan eenvoudigweg door het afharken van het hele mospakket.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 17