Het Gaaienbos Vf!/ De Boom In 1-2008 Door Bas van der Maas, stagiair bij SLZ, vrijwilliger jongerengroep van de Steltkluut In 2005 kwamen we van de Vlaamse Gaai (de jongerengroep van Natuurvereniging De Steltkluut) op het idee om een eigen stukje bos te beheren. Na enig overleg met Staatsbosbeheer kregen we een lapje bos van enkele hectaren toegewezen in het natuurge bied Smitschorre net buiten Axel. We zijn vrijwel direct begonnen met het maken van een beheersplan en een plattegrond over hoe de nieuwe situatie er volgens ons uit moest komen te zien, zodat er meer variatie in het bos zou komen. Er waren plannen voor het maken van een levende boomtunnel, een knuppelpad over een moeras, klimbomen en de aanleg van een doolhof. Na een heleboel dingen op een rij te hebben gezet hebben we een 5 jaren plan gemaakt en zijn we stap voor stap tewerk gegaan. We zijn begon nen met een grote open plek in het bos te maken zodat we daar een ringsloot konden laten graven. De bestaande poel een eindje verderop hebben we laten uitbaggeren en gelijk ook een stukje laten uitbreiden. We hebben een stukje grond laten plaggen en er werd een wandelpad door het bos gemaakt door een aantal bomen te vellen. Aan de Oostkant van het bosje zijn we bezig een stukje hakhout af te zetten, zodat deze van het voorjaar weer uitschieten. Het doel van ons beheer is dat er zoveel mogelijk variatie in het bos komt. Zo hebben we een lob- benbosrand gemaakt in plaats van een rechte bosrand. We hebben een aantal bomen vrijgezet, zodat deze mooi de ruimte hebben en tot grote bomen kunnen uitgroeien. We hebben dichtbe groeide plekken in ons bos en plekken waar het heel erg open is, zodat je een gevarieerd bos krijgt. Door een aantal open plekken te creëren willen we meer bloeiende struiken krijgen. We hebben een stukje grond geplagd en hopen dat een aantal soorten kruiden zich op deze plekken gaat vesti gen. We laten een aantal houtstammen liggen na het omzagen, zodat daar insecten op af kunnen komen. Voor kleine zoogdieren hebben we een 22 aantal houtstapels gemaakt, zodat deze daar onder kunnen schuilen. Bij onze poel zijn vaak reeën te vinden die hier 's ochtends komen drinken. Ook zien we regelmatig eekhoorntjes lopen. En ons bosje is niet alleen in trek bij dieren, er lopen ook veel wan delaars doorheen. De Vlaamse gaaien aan het werk We proberen ons bosje zo goed mogelijk te beheren door er een aantal werkdagen met heel de knotgroep van de Steltkluut naar toe te gaan. In de overige weekenden in de winter zijn we meestal met ongeveer 10 jon geren te vinden in "het Gaaienbos" om daar te werken. We vinden dit een heel belangrijk project, want we leren hier erg veel van. Na de winter, als we geen werkdagen meer in het Gaaienbos hebben, gaan we in ieder

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 24