De Boom In 1-2008 Zouden we hier enkele bomen tussenuit halen (dunnen) dan krijg je een boom met een vreemde vorm. Deze vorm zal er dan ook altijd in blijven omdat ze al zo oud zijn en amper meer in de lengte groeien. Het zou een ander verhaal zijn als ze 40 jaar jonger waren. Daarbij komt ook nog eens dat het een hele klus is om een grote boom op te ruimen (het omzagen met de kettingzaag is meestal zo gedaan). De overige adviezen zijn: het dunnen van de bomen en struiken in gebied 2 3), de fruitbomen vrijzetten (alle bomen/struiken in de directe omgeving weghalen), het afko mende hout verwerken in een takkenrillen en een takkenhoop, het maken van vlinderranden aan de zonkant in gebied 2, het aanpakken van de drinkput en enkele bomen ringen (de schors en de bast weghalen, zodat de boom dood gaat) t.b.v. spechten. Dat laatste advies moeten we altijd een beetje toelichten. Woningzoekende spechten hebben een sterke voorkeur voor zulke bomen omdat er in dood hout nu eenmaal makkelijker een nestholte kan worden "uitgehakt". Dicht bij woningen, Veel oude bomen bij elkaar, handhaven (foto archief SLZ) wegen en/of wandelpaden is een der gelijk advies natuurlijk uit den boze. 2018 In het advies is een planning opgeno men tot 2018, met daarin om de drie jaar een activiteit. Ook het aanplanten van bomen en struiken komt daar in voor. De aan te planten soorten halen we uit de kaart met de PNV (Potentiële Natuurlijke Vegetatie). Hierop staan alle gebieden beschreven en welke bomen en struiken er van nature zouden groeien. Uiteraard nemen we dit niet klakkeloos over. Het is onzin om eiken te planten als er al veel eiken staan. Variëren is eigenlijk wel het toverwoord bij het ecologische beheer van de kleine bosjes. Zo adviseren we meestal om eens in de 3 jaar een aantal nieuwe beeldbepalende bomen aan te planten. Alvast voor de toekomst. Werk Vorig jaar hebben we met de VLP de randbeplanting van vak 1 gedund, de fruit bomen en de beuken "vrij" gezet. Voor de volgende werkdag zijn we van plan om vak 2 aan te pakken. Dan zullen we de vlinder- randen maken en het vak met struiken uitdunnen. Het mooie van het project is dat er sowieso om de drie jaar contact is met de eige naar om eventueel werk uit te voeren en verder te adviseren.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 28