Geflitst! «SM» De Boom In 1-2008 Petrus van 't Westeinde, vrijwilliger van 't Duumpje en boseigenaar Door Yet Baas, redactiemedewerker Het is een prachtige dag als ik naar de pont naar Breskens fiets, langs het jaagpad, van Middelburg naar Vlissingen. In Breskens staat Petrus me op te wachten. Hij is vrijwilliger in de beheerswerkgroep van 't Duumpje en heeft daarnaast zijn eigen stukje bos om te behe ren. Na een korte autorit komen we aan bij zijn huis, buiten het dorp, en zie ik het bosje dat we in dit interview willen bespreken. Tijdens de koffie stel ik mijn eerste vraag: Hoe lang werkt u bij SLZ en hoe bent u erbij gekomen? "Ik kende al mensen van 't Duumpje, de natuurbeschermingsvereniging in West Zeeuws- Vlaanderen. Voor mijn pensioen was ik onderwij zer. Ik heb eigenlijk altijd wel iets met de natuur gehad. Ik kom van een boerderij. Het meeste heb ik geleerd van mijn opa, maar ook mijn vader was een buitenmens. Mijn vader ging ook mee met 't Duumpje. Dat heeft hij gedaan tot hij 85 jaar of ouder was. Op het laatst werkte hij alleen nog op de grond, takken slepen en musters maken. Hij vond het leuk om buiten te werken met een groepje mensen." Heeft u het bosje bij uw huis zelf aangelegd? "De eerste eigenaar van dit huis heeft het laten aanplanten. SLZ helpt me met het onderhoud en met advies. Ik laat zoveel mogelijk groeien, maar af en toe moeten er zieke iepen uit, of er moeten jonge essen uitgetrokken worden. Ik laat het dode hout staan voor de spechten. De groene en de grote bonte specht hebben hier alle twee gebroed. Verder zitten er zwartkop, tjiftjaf, spotvogel, staartmees en nog vele andere soorten. Turkse tortelduiven overnachten met meer dan honderd stuks in de cipressen. Af en toe komt er een sper wer langs om er een te slaan. Er staan essen, eiken, esdoorns en veldesdoorns op mijn perceel. De bodembegroeiing bestaat ^28^ voornamelijk J uit klimop, met hier en daar wat fluitenkruid. Wat struiken betreft staat er kornoelje, gelderse roos, kardinaalsmuts, els, vlier en inheemse liguster, die 's winters zijn blad laat vallen. Zoogdieren zien we hier niet veel. Er zitten in elk geval egels, muizen en ratten. De ratten komen bij de buur man vandaan, die kippen rond had lopen. Er heeft wel een bunzing geze ten, en waarschijnlijk een wezel, maar die heb ik nooit te zien gekregen. In 1990 zaten er veel konijnen. Maar die kregen myxomatose en zijn nu ver dwenen. Er is een drinkput gegraven. Daar heb ik expres niets in uitgezet, om te zien wat er op af zou komen. Binnen de kortste tijd zaten er kleine watersala manders in. En sinds kort ook kam- salamanders. Vroeger zaten er veel padden, maar die zijn verdwenen. Ik denk dat de salamanders hun eieren opeten."

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 30