Beheersadvies De Bergeend «SM» De Boom In 1-2008 Door Ewoud Voogd, medewerker SLZ SLZ is samen met Stichting Open Duinen bezig delen van de (voormalige) vroongronden bij Nieuw-Haamstede op te knappen. Het betreft terreinen die in eigendom zijn van par ticulieren. De percelen zijn onder te verdelen in twee groepen, namelijk onbebouwde en bebouwde percelen. Omdat SLZ en Open Duinen zich in hun samenwerking voorlopig wil len beperken tot het onbebouwde gebied, dreigden de bebouwde percelen buitenboord te vallen. Enkele van de eigenaren van deze percelen wilden toch graag verder. Omdat het interessante percelen zijn met voldoende opgaande beplanting zijn ze in het kleine bosjes project meegenomen. De Bergeend De Bergeend is één van de percelen die in het kleine bosjesproject zijn opgenomen. Na voorbe reidende gesprekken met de eigenaren is in april 2007 het terrein rond het huis "De Bergeend" geïnventariseerd. De oppervlakte van het totale perceel bedraagt ruim twee hectare en valt bin nen het Natura 2000 gebied op de Kop van Schouwen. Het grootste deel van het perceel is bedekt met duindoorn- en gemengd struweel. Ook zijn er plekken met gras en bij het huis is er een plek met open zand. Hier en daar groeien bomen in kleine groepen. Er groeien dennen welke zijn overgebleven van de 1000 dennen die rond 1980 zijn aangeplant. Verder vinden we spontaan opgeschoten populieren (grauwe abeel) en andere bomen. Het terrein vormt landschappelijk één geheel met het aangrenzende perceel van het huis "De Schuilvink". Aan de oostzijde grenst het perceel aan de duinovergang Het Vuurtorenpad. Tussen dit pad en de woning ligt één van de bosjes op het terrein. Het bestaat voor het overgrote deel uit dennen, waaronder zeer weinig tot geen struiken groeien. In het gemengde struweel komt plaatselijk ame rikaanse vogelkers voor. Deze soort is verder naar het oosten veel dominanter. Andere soorten zijn wilde ligus- ter en europese kardinaalsmuts. Verder naar het westen op het terrein van de andere duinhuizen heeft de eens zo dominante wilde liguster het heel zwaar en rukt de europese kardinaalsmuts op. Zomereiken doen het in dit gebied goed en zaaien zichzelf vaak uit. Het plan Uit gesprekken met de eigenaren en uit de inventarisatiegegevens kwamen een aantal problemen naar voren. De bestaande bosjes heb ben geen of weinig ondergroei. Duindoorn rukt op en bedreigt de openheid van het terrein. Inkijk vanaf het openbare Vuurtorenpad wordt door de eigena ren als storend ervaren en het zicht op nieuwbouw in de omgeving is ook storend. De nu nog weinig voorko-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 32