Kleine bosjes natuurvriendelijker De Boom In 1-2008 Door Rudie Geus, medewerker SLZ Bij kleine bosjes denk je niet zo snel aan onze provincie. Zeeland is meer bekend door de weidse openheid van onze grote wateren en uitgestrekte polders. Toch komen her en der in Zeeland kleine bosjes voor. De oorsprong van deze bosjes is zeer divers. Je kunt hierbij den ken aan historische oude hakhoutbosjes, landgoedbossen en de meer recente snelgroeiende populierenbosjes. Geschiedenis project SLZ is al vanaf de beginperiode actief in kleine bosjes. Er wordt door de ver schillende vrijwilligersgroepen al jaren gewerkt in de diverse oude hakhout bosjes in Zeeland zoals het Oranjebos van Overduin te Oostkapelle en enkele elzen- en essenhakhoutbosjes in Zeeuws Vlaanderen. Daarnaast wer ken we al jaren in enkele landgoed- bossen via Stichting PHB (Particuliere Historische Buitenplaatsen). Eigenaren van kleine bosjes die zelf aan de slag wilden, klopten vaak aan bij SLZ voor advies. Een van de eerste bosjes waar we een uitgebreid advies voor opstelden was het gemeentelijke populierenbosje aan de Hulsterweg te Kloosterzande (2000). Het advies was toen erg ver nieuwend en ambitieus. In overleg met de gemeente Hontenisse hebben we er hier voor gekozen om het popu- lierenbos niet in één keer te vellen en opnieuw in te planten, zoals aanvan kelijk de bedoeling was. Het voorstel was om bij de velling van de "kaprij- pe" populieren enkele groepjes popu lieren en zoveel mogelijk onderbe groeiing te handhaven. Deze onder groei bestond met name uit diverse duurzame boomsoorten zoals eik, es en haagbeuk. Al het takhout is in het bos verwerkt tot houtrillen. Ondertussen heeft het bosje zich prima hersteld en ontwikkeld. De gehandhaafde populieren zijn fraai uitgegroeid en de ondergroei van bomen is flink aan het doorschieten tot een stakenbos. Vanaf 2003 hebben we de verschillende werk zaamheden in kleine bosjes samengevoegd in het project "kleine bosjes". Eigenaren komen in aan merking voor het project als het bosje tussen de 0,5 en 5 ha groot is. De meeste deelnemers zijn particulieren, daarnaast zijn ook enkele landelijk gelegen bosjes van gemeenten en waterschappen in het project opgenomen. Het project "kleine bosjes" houdt in dat we een omvormingsplan opstellen. Vaak kunnen door een aantal eenvoudige maatregelen de bosjes land schappelijk en ecologisch veel aantrekkelijker wor den. Naast het plan is er ook tijd beschikbaar bij de uitvoeringsploegen van SLZ voor het uitvoeren van de diverse voorgestelde maatregelen. Vanaf 2003 heeft SLZ jaarlijks diverse kleine bosjes aangepakt. Er zijn in de periode 2003-2007 voor in totaal 60 bosjes omvormingsplannen opgesteld. Een groot deel van de voorgestelde maatregelen is door SLZ-vrijwilligersgroepen, bedrijven en eigena ren uitgevoerd. Te denken valt aan het vrijzetten van toekomstbomen, het maken van golvende bosranden, het ringen van bomen en het maken van houtrillen. Bij een 10-tal bosjesplannen is een

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 5