over, maar vaak lukte het na enige tijd toch om het vertrouwen te winnen. Soms draaide het volledig om: eerst argwaan, dan respect voor die hard werkende vrijwilligers, die uiteindelijk op zo'n adres dan vertroe teld werden met koffie en wat lekkers erbij. Het leverde Peter ook een heleboel leuke contacten in de streek op. De Boom In 3-2008 Het budget van SLZ was in de beginjaren klein, er moest over iedere cent worden nagedacht. Er werd begonnen met het opknappen van drinkputten met behulp van loonwerkers met een kraan. De eerste keer dat Peter zelf de uitvoering begeleidde ging hij ver over zijn budget heen. Bij het uitgra ven van een oude gracht in Philippine kwa men enorme betonblokken tevoorschijn en het afvoeren daarvan bleek erg duur. Dan zat je dus behoorlijk in de zenuwen! Peter kijkt met veel plezier terug op zijn eerste jaren bij SLZ. De stichting groeide en pakte steeds meer en andere activiteiten op en Peter deed met alles mee. Er kwam gemiddeld ieder jaar een collega bij. SLZ ging ook projecten uitvoeren, wat weer heel andere werkzaamheden met zich meebracht. Er moesten offertes en bestek ken gemaakt worden. En projecten moeten altijd binnen een bepaalde tijd afgerond worden, wat nogal wat van je organisatie vermogen vraagt. Dus steeds meer papier werk, meer bureaucratie. Toch iedere keer weer een uitdaging. Er werden grote landelijke publieksacties georganiseerd zoals 'Knokken voor knot ten', 'Maak je erfgoed' en 'Houd de bon gerds hoog' en symposia (boomkikkers!). De spin-off van deze acties is nog steeds merkbaar, aldus Peter. Laatst zette Peter alle cijfers van het afgelopen jaar op een rij voor het jaarverslag. Hij was er zelf van onder de indruk, zo'n grote diversiteit aan werkzaamheden! Een groot verschil met vroeger is dan ook dat de organisatie zo gegroeid is dat je niet meer overal alles van af kunt weten. Er moet daarom ook meer op papier gezet wor den, de nieuwe gedragscode m.b.t. de flora- en faunawet is daar een voorbeeld van. Bureaucratie ligt op de loer maar is waarschijnlijk niet geheel uit te sluiten. Het was een moeilijke beslissing om bij SLZ weg te gaan. Moeilijk om het na zoveel jaren los te laten, hij heeft er zelfs 's nachts wakker van gelegen! De losse sfeer bij SLZ en de collega's zal hij missen. Peter is trots op wat hij samen met de andere SLZ-ers bereikt heeft. Hij is er van overtuigd dat dankzij SLZ er weer een stijgende lijn in het aantal landschapselementen in Zeeland is. Beu is hij het hier nog niet. Maar toen er bij Staatsbosbeheer een plekje vrij kwam, vond hij het idee om boswachter te worden in het gebied waar hij van jongs af aan woont en van geniet, toch wel erg aantrek kelijk. Zo'n kans krijg je niet vaak, het was nu of nooit... De Zeeuwsvlaamse afdeling van Staatsbosbeheer bestaat uit slechts vier personen. Hij gaat zich bezig houden met voorlichting, PR, adviezen geven voor het beheer van de gebieden en excursies leiden. Hij heeft er zin in. Maar eerst nog 'even' dat symposium in kader van het 25 jarig bestaan van SLZ, over toekomstige ontwikkelingen in het landschapsbeheer organiseren. We vroegen of Peter nog adviezen heeft voor SLZ bij zijn vertrek. Dat heeft hij zeker! Hij vindt dat SLZ nog beter zijn stem kan laten horen, als het gaat over het land schap. SLZ is heel uitvoeringsgericht, wat ook goed is, maar is naar Peter zijn idee te weinig bezig met externe betrekkingen. Hij zal SLZ vast nog een beetje blijven volgen.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 11