muizen verhuizen nogal eens. De Boom In 3-2008 Meestal komen de meldingen binnen aan het einde van het kraamseizoen als de jonge vleermuizen beginnen mee te vliegen. Gewone dwergvleermuis- moeders krijgen één jong per jaar. Het wordt eind mei - begin juni geboren en binnen een maand klaargestoomd om op de vieren te gaan. In het begin zijn de jonge vleermuizen nog onhan dig met vliegen. In de schemering zie je ze met snel gefladder achter hun moeder aan gaan. Reddingsactie Een enkele keer gaat het mis. Bij ver storing door een ransuil, verbouwing of slechte weersomstandigheden worden vleermuizen onrustig en gaan verhuizen. In Sint Maartensdijk was dat het geval. Een viertal jonge vleermui zen was door de mevrouw des huizes op zolder gevonden. We adviseerden om ze in elk geval buiten op de muur te hangen, zodat de moeders hen tegen de avond zouden ophalen of voeden. Om de een of andere reden waren de moeders al verhuisd, want 's avonds kwamen ze uit een andere richting vliegen. Kennelijk durfden de jonge vleermuizen de eerste avond nog niet mee te gaan. In angst zijn ze overdag gaan zwerven en via een kier in het dakbeschot in huis op zolder gekomen. Tegen de schemer stonden we buiten met de batdetector te wachten in de hoop dat de vleer- moeders zouden terugkomen. Gelukkig gebeurde dat ook. Voor alle zekerheid hadden we de jongen tevoren hoog aan de gevel onder de goot of ven sterbank gehangen. Dat valt nog niet mee want vleermuizen zijn vaste slapers. Uit reflex klampen ze zich meteen vast met hun nagels aan de muur. Al gauw vlogen er een stuk of vier moeders rond en zagen we de jongen reageren. Goed te zien was hoe de moeders hun jongen probeerden te lokken om mee te vliegen. Bij twee konden we zien dat ze op een gegeven moment wegvlogen; bij de derde kon den we dat niet meer zien vanwege de duisternis. De vierde ten slotte is vermoedelijk door zijn moeder opgepikt. Deze was nog zo klein dat hij onmogelijk kon vliegen. Hoe het uiteindelijk allemaal met hen is afgelopen, hebben we maar aan de natuur zelf over gelaten. Met dank aan alle medewerkers die 's avonds hun KRO-detective hebben opgegeven, om de vleer muizen en hun eigenaren gerust te stellen. Bedankt ook al die mensen die hun voordeurdelers tijdelijk onderdak hebben geboden en eventueel ongemak voor lief namen.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 13