glastuinbouw Terneuzen De Boom In 3-2008 30 oude knotbomen worden voorzichtig verplant naar de Groene Knoop (foto: Alex Wieland) Voor het aanleggen van de kassen is een vergunning in het kader van de Flora- en faunawet verkregen. Het bouwrijp maken van het terrein dient volgens een bepaalde methodiek te gebeuren en de compensatie dient voldoende te zijn voor de aanwezige natuurwaarden. De compensatie is voorzien in de "Groene Knoop". Dit is een polder van 30 hectare die geheel ingericht kan worden ten behoeve van de natuur. Hier dient wel 4,5 hectare waterberging mogelijk te zijn waar bij hevige regenval het water vanaf de kas sen tijdelijk geborgen kan worden. De polder bestaat uit 2 delen. Een hoger gelegen deel met een klei grond slag en een lager gelegen deel met een zandige bodem. De lager gelegen polder bestaat uit natte weilanden met knotbomen. Voor de inrichting zijn knotbomen uit 3 verschillende leeftijdsklasses aangeplant. Er zijn een dertigtal zeer oude knotbomen en een veertigtal knotbomen van een jaar of 15 verplant vanuit de Smidsschorrepolder naar de Groene knoop. Deze bomen kunnen alle gelijk fungeren als uitkijkpunt en broedlocatie voor steenuilen. Daarnaast zijn circa 40 jonge knotbomen aangeplant. Voor de waterberging wordt een laagte aangelegd. Dit is een goede voortplantingsplaats voor rugstreeppadden. Hier wordt ook een oeverzwaluw- wand aangelegd. Dwars door het gebied loopt een strakke watergang. De oevers van deze waterloop worden verflauwd zodat deze er wat natuurlijker uit komt te zien. Evenwijdig aan deze waterloop, ligt een dijk die vol staat met populieren. De helft van deze bomen zal verdwijnen zodat de overgeble ven bomen zich beter kunnen ontwikkelen. Aan de noordzijde van de Groene Knoop komt een collectie boomgaard met verschillende hoogstamfruitbomen waaronder speciaal opgekweekte oude rassen uit het SLZ-project "oude fruitrassen". De aanplant is in januari 2008 gestart. Aan de uiterste oostzijde ligt de Zwartenhoekse Zeesluis.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 15