Groene lijnengezonde lucht De Boom In 3-2008 Over de invloed van lijnvormige landschapselementen op de luchtkwaliteit door Peter Maas, medewerker SLZ (Dit artikel verscheen eerder in Wantij, kwartaalblad van de Zeeuwse Milieu Federatie) Fijn stof en luchtverontreinigingen kunnen verminderd worden door aanplant van lijn vormige beplantingselementen. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) presenteerden in een brochure de mogelijkheden om met dit gegeven aan de slag te gaan. Als voorbeeldgebied wordt ingezoomd op de Koegorspolder in de gemeente Terneuzen. Deze brochure is onder meer toegestuurd aan de gemeente Terneuzen en de provincie Zeeland. Door aanplant van heggen, struwelen en bomen rijen kan verbetering van de luchtkwaliteit wor den bereikt. Met name fijnstof is actueel en de verwachting is dat de normen daarvoor op korte termijn zullen worden aangescherpt. Over de gezondheidseffecten van verontreinigde lucht is de laatste jaren veel te doen. Planten zijn in staat om een groot scala aan luchtverontreinigingcom ponenten op te nemen, waardoor de concentraties in de omgevingslucht worden verlaagd. Het gaat daarbij om stoffen als ammoniak, NOx (diverse verbindingen tussen zuurstof en waterstof) of SO2 (zwaveldioxide). Ook zijn planten in staat stofdeel tjes vast te leggen. Afgevangen stof wordt door neerslag verwijderd en komt op de bodem terecht. Minder verontreiniging betekent een gezondere leefomgeving. Dit is pure winst omdat die 'gratis' wordt gele verd door de groene infrastructuur. Het assortiment bomen en struiken dat gebruikt kan worden voor de beplantingselementen dient zoveel mogelijk aan te sluiten bij inheemse of streekeigen boom- en struiksoorten. Op deze wijze past de beplanting goed in de streek. Ook ecologisch gezien ligt een dergelijke keuze voor de hand. Voor de invang van fijnstof is de ruwheid van stam- en bladop pervlak van belang. Hoe ruwer, des te meer invang.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 18