Landschapsbeheertips De Boom In 3-2008 Plantadviezen Door Robert Wielemaker, medewerker SLZ Al meer dan 10 jaar kunnen er streekeigen bomen en struiken bij Stichting Landschaps beheer Zeeland worden besteld. In het jaar 2007/2008 alleen al hebben meer dan 40.000 stuks struiken een plekje gevonden in de Zeeuwse klei. Helaas overleven ze het niet allemaal. In dit artikel een aantal tips om de kans van slagen groter te maken. Wetenswaardigheden Begin november tot begin maart zijn de meeste bomen in rust, dit is de gunstigste periode om ze te planten. Ze kunnen dan met hun blote wortels worden geplant. De dikkere wortels die je goed kunt zien dienen, om het eenvoudig te houden, voor de stevigheid. De kleinere worteltjes worden door de Plant adviezen Hoe plant ik een boom of struik? Stichting Landschapsbeheer Zeeland SLZ heeft een nieuwe folder met plantadviezen uitgebracht boom of stuik gebruikt voor het opnemen van het water en voeding e.d. Een goede verhou ding tussen de kroon (alle takken) en de wortels is ongeveer 100/75, m.a.w. er mogen dus iets meer takken aan zitten dan dat er wortels zijn. Is het percentage wortel groter, dan zal er het jaar erna veel opschot (nieuwe takken) op de boom of struik komen. Is het percentage takken groter, dan bestaat de kans dat diverse bestaande takken afsterven of de gehele boom of stuik dood gaat. Bij struiken, zeker als het een haag moet worden, is het verstandig om de takken flink (50%) terug te snoeien. Voordeel hierbij is dat de haag van onder goed vertakt en goed gesloten blijft. Doe je dit niet dan ontstaan er vaak lange takken, waarbij je niet (direct) een goed gesloten haag krijgt. Bomen en struiken zijn levende producten waar na aanplant een uitval van 5 a 10% vrij normaal is. Dus ook al volg je alle tips op, dan nog kan het om diverse redenen soms mis gaan. Tevens is het ook goed te bedenken dat de aanplantfase voor bomen en struiken een zeer kritische periode is. Reden temeer om deze klus goed aan te pakken. Het planten van een boom in vogelvlucht Bomen of struiken planten doe je bijvoorkeur met z'n tweeën. Maak het plantgat gemiddeld ander half maal zo groot als de wortelbreedte/hoogte. Schep of steek de grond onderin het plantgat goed los, ook de wanden iets insteken en maak

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 21