De Boom In 3-2008 Dikke, vette klei kluiten op de wortels/planten met vorst Bij de wetenswaardigheden kon je al lezen dat de dikke wortel voor de ste vigheid zijn en dat de kleine worteltjes voor de opname zorgen. Wanneer er vette bonken Zeeuwse klei op worden gegooid kun je wel begrijpen dat er geen grond tussen de wortels komt te zitten. Het contact van de wortel op de grond is o.a. nodig om nieuwe wortels te kunnen maken. Kunnen ze dat niet, dan sterven ze af. Dit is ook één van de redenen waarom we het afraden om met vorst te gaan planten. Verdrinken/verdrogen Alvorens je plant moet je kijken naar de omstandigheden van de grond. Vaak heb je in een weiland of akker wel een plek die nét iets natter is als de rest. Hou hier rekening mee. Veel bomen en struiken houden niet van te natte voeten. Als er weinig regen valt in het groei seizoen (lente en zomer) is het zinvol om de eerste jaren water te geven. Overdrijf dit echter niet. Bij normale omstandigheden moet de boom of struik dit na een aantal jaren zelf kunnen regelen. Mest op de wortels Verse (stal)mest direct op de wortels geeft proble men, de wortels "verbranden" dan namelijk. Een eenvoudige uitleg is dat de verse mest bezig is met het afbreken van het organische materiaal (daarom is het vaak warm binnen in een mesthoop). Terwijl je juist wilt dat de mest voedingstoffen afgeeft. Mocht je het niet kunnen laten, gebruik dan bij voorkeur mest dat al een jaartje heeft gelegen. Verse mest op het plantgat mag wel, echter niet tegen de stam leggen. Mocht je meer willen weten, op onze site kun je de folder Plantadviezen - "Het planten van een boom" downloaden. Deze kun je vinden onder SLZ algemeen onder het kopje folders. Vanaf eind september is het weer mogelijk om plant- en beschermingsmateriaal te bestellen mid dels de actie "Boeren Planten Bomen". Dit formu lier kun je downloaden of aanvragen bij SLZ. Pas geplante haag (foto's: archief SLZ)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 23