[24) vp De Boom In 3-2008 ken omdat er steeds meer verdwenen zijn uit het landschap. 58% van de bomen is nu al opgeno men in een abonnement. Her en der in het Zeeuwse landschap staan kleine bosjes. Doordat er nauwelijks aandacht aan werd besteed hadden ze een geringe ecologische waarde. Bij het project 'kleine bosjes'(wat inmid dels ook een vervolgproject kent) worden door een reeks ingrepen, onder andere door het uitdunnen en vrijzetten van bomen, het maken van houtrillen en golvende bosranden, de natuurwaarden aan zienlijk verhoogd. Er is veel belangstelling, zowel bij gemeenten als particulieren, voor de ecologische kwaliteitsverbetering. Een heel nieuwe tak van sport is dat SLZ betrok ken wordt bij het ontwikkelen van plannen voor een verantwoorde landschappelijke inpassing van glastuinbouw. Door de aanleg van singels bestaan de uit streekeigen soorten, hagen, waterpartijen en bosjes wordt geprobeerd om de uitstraling van bijverlichting voor omwonenden te verminderen en het zicht te verbeteren. De kunst is om hierbij een zodanige compositie te maken dat er ook eco logische winst wordt geboekt. De specialisten van SLZ zetten zich hiervoor is. Rond het glascomplex in de Eerste Bathpolder bij Rilland zijn de eerste resultaten al zichtbaar en in de kanaalzone in de gemeente Terneuzen komen de eerste ontwerpen nu van de tekentafel (zie hiervoor het artikel van Alex Wieland op blz. 12). De overheid zet steeds meer in op de beleefbaar- heid van het landschap, zowel gemeenten, pro vincie als het rijk zetten dit hoog op de agenda. Er worden flink wat middelen vrijgemaakt voor het realiseren van wandelpaden, zoveel mogelijk dwars door beemd en veld. SLZ speelt een belang rijke rol in de voorbereiding en de uitvoering van deze plannen. Het aanleggen van de paden en het herstel en aanleg van aangrenzende streekeigen landschapselementen, ook cultuurhis torische, zijn voor de SLZ de kernele menten hierbij. Het Kiekendiefpad rond Wolphaartsdijk en Sporen in de Zak van Zuid Beveland zijn grote net werken, maar ook de kleinschaliger Ommetjes rond het dorp of stadswijk horen erbij. Er staat nog veel op stapel de komende jaren. Vermeldenswaard is dat in deze peri ode het herstel van kleine cultuurhis torische elementen een enorme groei heeft doorgemaakt. SLZ als kenniscen trum (advisering, planvorming, over leg) is op niveau gebracht; er komen steeds meer vragen om advies en plan vorming bij ons binnen. Als voorzitter heb ik deze periode als zeer dynamisch ervaren. Er waren voortdurend nieuwe uitdagingen. We mogen ons gelukkig prijzen dat dit allemaal zonder veel spanning en stress is verlopen. Dat is in hoge mate te danken aan het team van zeer betrokken en deskundige mede werkers. Ik ben als voorzitter van het bestuur op tal van momenten samen met hen opgetrokken. Dat is eigenlijk bijzonder, maar wel erg inspirerend. Ik heb ook veel geleerd, vooral hoe belangrijk die kleine landschapsele menten voor het totale landschap zijn. Zij maken het landschap aantrekkelijk, zij geven het landschap karakter en identiteit. 't Zijn vaak de kleine din gen die het doen. Ik hoop dat SLZ de komende 5 jaar nog veel waarde toe mag voegen aan het landschap.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 26