3 SLZ gedraagt zich! De Boom In 3-2008 De Flora- en faunawet en landschapsbeheer Door: Peter Maas, medewerker SLZ In 2002 is de Flora- en faunawet van kracht geworden. Deze wet gaat uit van de bescher ming van inheemse plant- en diersoorten en hun leefgebied. Ingrepen in natuur en landschap kunnen alleen via het "nee, tenzij" principe. In enkele gevallen kan dit belemmeringen ople veren voor werkzaamheden in natuur en landschap. Zelfs als de werkzaamheden ten gunste van de natuur zijn. SLZ is jaarrond werkzaam in natuur en landschap. Uitgangspunt van het werk is behoud en herstel van landschapselementen en de daarmee samenhangende natuur waarden. Centraal in de Flora- en faunawet staat het begrip 'zorgplicht': "Een ieder neemt voldoende zorg in acht voor de in het wild levende dieren en planten, als mede voor hun directe leefomgeving" Via een zogenaamde gedragscode kunnen organi saties aangeven op welke wijze zij invulling geven aan deze zorgplicht in de dagelijkse praktijk. Op deze manier is het in de meeste gevallen moge lijk om formele ontheffingen in het kader van de Flora- en faunawet te voorkomen. Maar belangrij ker nog is dat je door zorgvuldig te handelen kunt voorkomen dat planten en dieren schade wordt berokkend. En daar is het in deze wet nu precies om begonnen. Gedragscode SLZ Eerder al publiceerden we een natuurkalender (De Boom In 2004 nr. 4). Deze kalender is aangepast en opgenomen in de gedragscode. Hoewel deze geen formele (juridische) status heeft, gaan we er toch van uit dat het werken volgens deze gedragscode ervoor zorgt dat de werkzaamheden van SLZ in overeenstemming zijn met de Flora- en faunawet. De gedragscode is bedoeld voor medewerkers van SLZ, alsmede voor vrijwilligersgroepen die direct werkzaam zijn onder verantwoording van SLZ. Daarnaast zal het gebruik ervan door andere groe pen in het landschapsbeheer gestimuleerd worden. De gedragscode bestaat uit drie onderdelen. Het eerste onderdeel is de natuurkalender en vormt de kern van de gedragscode. De kalender geeft aan in welke periodes de uitvoe ring van werkzaamheden risico's ople vert voor verstoring van flora en fauna of juist niet. Deze kalender dient als vanzelfsprekend uitgangspunt voor de planning van de werkzaamheden. Het tweede onderdeel wordt gevormd door een stroomschema. Het is een hulpmiddel om inzichtelijk te maken of een voorgenomen activiteit volgens de Flora- en faunawet doorgang kan vinden of dat er aanvullend onderzoek gedaan dient te worden. Het stroom schema moet daarom gebruikt worden in samenhang met, en als aanvulling op de natuurkalender. Het derde onderdeel van de gedrags code is de veldcontrole. Wanneer niet van te voren kan worden uitgesloten dat er beschermde plant- of diersoor ten worden verstoord, zal er eerst een veldbezoek gedaan moeten worden. Als bijlagen zijn enkele formulieren

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 28