De Boom In 3-2008 Om goed rekening mee te houden: de boomkikker (foto: archief SLZ). opgenomen die nodig zijn wanneer we toch niet volgens de kalender kunnen werken. Het is een verantwoording van het zorgvuldig handelen en geeft aan hoe we schade zoveel mogelijk beper ken. Daarnaast geeft de gedragscode een overzicht van de planten en dieren waar het met name om gaat. Welke soorten zijn er nu eigenlijk precies beschermd? Ondanks een zorgvuldige voorberei ding en werkwijze kan het voorkomen dat bij uitvoering van werkzaamhe den beschermde planten of dieren worden verstoord. Deze incidenten worden direct gemeld aan de verant woordelijke projectmedewerker en de medewerker soortenbeheer van SLZ. Zij beslissen gezamenlijk hoe er verder gehandeld moet worden. Bij inciden ten wordt altijd een registratieformulier ingevuld. Voor activiteiten die te maken heb ben met weidevogelbescherming is altijd een ontheffing Flora- en faunawet nodig. Deze is geregeld via een algehele vrijstelling die via Landschapsbeheer Nederland wordt geregeld. Iedereen die via SLZ gere gistreerd staat als vrijwilliger weide vogelbescherming valt onder deze ontheffing. Voor onderzoek aan amfibieën is eveneens een ontheffing nodig. Deze kan worden aangevraagd via RAVON. Dit wordt niet centraal via Landschapsbeheer geregeld. Ook voor zoog- dieronderzoek (waaronder vleermuizen) is een ontheffing nodig. Deze kan worden verzorgd via de VZZ (Vereniging voor zoogdierkunde en zoog dierbescherming). Bestendig beheer Maar wat mag er nu wel en wat mag er niet? Het begrip 'bestendig beheer' speelt een belangrijke rol. Daarbij kan het gaan om werkzaamheden die gebruikelijk zijn in het kader van onderhoud aan watergangen of bermen, maar ook specifiek werk zaamheden die worden uitgevoerd in het kader van natuurbeheer. Wanneer dat het geval is, én er wordt gewerkt volgens de gedragscode, dan zal in de praktijk zelden of nooit een formele onthef fing in het kader van de Flora- en faunawet nodig zijn. Deze clausule in de wet zorgt nogal eens voor onduidelijkheden. Want wat valt er nu wel of niet onder 'bestendig beheer'? Het ligt dan ook voor de hand dat de gedragscode van SLZ regelmatig op de praktijk zal worden aangepast, zonder het principe van de Flora- en faunawet geweld aan te doen. Een nog op te stellen lijst van praktijkvoor beelden zal een goede aanvulling zijn. De gedragscode Flora- en faunawet is te bekijken en eventueel te downloaden via: www.landschapsbeheer.nl/zeeland/soortenbeheer/ algemeen.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 29