Ooge boamen De Boom In 3-2008 De plataan, een haat-liefde verhouding Door Lucien Calle en Rudie Geus, medewerkers SLZ Bijna iedereen kent de plataan met zijn typisch gevlekte schors. Het is een boom die erg groot kan worden. Mooi uitgegroeide platanen zijn schitterend om te zien. Ze hebben een indrukwekkend forse stam en zware en hoog opgaande gesteltakken. De plataan in het bosje van Hof ter Zande (Kloosterzande) is met zijn 38 meter hoogte en geschatte gewicht van ruim 40.000 kilo het grootste levende organisme van Zeeland en directe omgeving... De hoge en zuilvormige boomgalerieën die hier en daar in het Zeeuwse landschap voorko men geven er een wat Zuid-Frans tintje aan. Steriele kruising De "gewone" plataan is eigenlijk een kruising tus sen de Oosterse en Westerse plataan. Het is een steriele boom. Ondanks de talrijke en kenmerkende zaadbolletjes die in het najaar aan de bomen han gen, kan deze zich dus niet voortplanten. De Oosterse plataan komt heel zeldzaam ook in Zeeland voor. Ze heeft een veel dieper ingesneden bladvorm. Een juweel van een Oosterse plataan is te bewonderen in het Bosje aan de Axelse straat in Zaamslag. Verschillende vormen In het landschap zien we platanen in verschillende verschijningsvormen. Vaak gaat het om markante plaatsen. Meestal wordt de plataan aangeplant als rij- of laanbeplanting (een laan is een dubbele rij, aan weerszijde van de weg). Monumentale weg- beplanting komt soms voor langs wegen, bv. langs de weg van Zuiddorpe naar de Belgische grens, of aan de Zandstraat bij Philippine. In de Zak van Zuid-Beveland zijn de platanen langs de weg van Driewegen naar Ovezande uitgegroeid tot een monumentale laanbeplanting. Opvallend is dat de platanen langs de Platteweg staan en niet langs de naastliggende Plataanweg. Daarnaast vinden we in de Zak een enkele pla taan als grensboom (i.p.v. linde) en staan er grote platanen bij het prachtige historische kerkhofje van Eversdijk. Her en der in Zeeland zie je platanen ook als solitair of boomgroep, zoals de prachtige pla taan op het kerkhof in Zierikzee. Op andere plaatsen zijn er dan weer plata nen als leibomen aan te treffen. Groeiplaatsen De plataan is een geliefde stadsboom. Ze verdraagt heel goed luchtvervuiling en ook de hogere stedelijke tempe raturen vormen geen probleem. Met zijn enorme kroon en grote bladeren

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 30