zo veel ruimte aanwezig is wordt het al snel te veel. De bomen overgroeien alle andere beplanting. Je snoeit je dan wezenloos om het wat in bedwang te houden en veel schiet je er niet mee op want het spul groeit haast sneller terug dan je snoeien kunt. De soms zwaar gekandelaberde bomen zijn ook esthetisch geen verrijking (al blijft dat afhankelijk van persoonlijke smaak). Boven en blz. 28: het grootste levende wezen in Zeeland: de plataan bij het Hof te Zande te Khosterzande (foto's Linda Geus- Boone) (foto: archief SLZ). - Nadeel is ook het vele en grote blad, wat erg slecht verteert. Er wordt gezegd dat het afgevallen blad pas na twee jaar helemaal weg is. Zijn er veel bomen, dan ontstaat er bijna altijd een enorm pakket half verteerde bladmassa, die tot in de volgende zomer de bodem bedekt. Tenzij je bladharken als een positieve uitdaging ziet natuurlijk. geeft de boom 's zomers een weldadige schaduw op allerlei pleintjes. Ook op erven wordt de boom regelmatig aan geplant. Dan meestal als oprijlaan of als solitair tussen de andere bomen. In de Zeeuwse bossen zie je maar weinig platanen. De keerzijde van de medaille Normaal gesproken vindt u in deze rubriek over bomen tamelijk positieve verhalen, die meestal ook goed ein digen. Dit verhaal heeft echter een wat ander verloop. Er zijn immers ook wat minder positieve, of ronduit las tige karaktereigenschappen aan deze boom: - De bomen worden erg groot, meest al veel groter als bij aanplant wordt gedacht. Vooral als er op een erf niet - Als steriele hybride is de boom uiteraard niet inheems. En zoals met veel van dit soort gekun stelde bomen zijn er dan weinig levensvormen die er op kunnen leven. In vergelijking met bv. eiken, wilgen of linden, waar vaak vele honderden soor ten insecten een plekje vinden, is het met de pla taan armoe troef. Er is slechts één bladmineerder die in het blad leeft. De ecologische waardering voor de plataan is dan ook zwaar onvoldoende. We besluiten dit verhaal met te stellen dat de plataan wel zeker een prachtige boom is die bij voorbeeld voor het stadsleven uitstekend geschikt is. Er zijn echter ook wat minpunten, die je goed moet meewegen voordat je gaat aanplanten. Het sleutelwoord lijkt dan te zijn: niet te veel en niet te dicht bij elkaar of bij andere bomen. Bezint eer gij begint...

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 31