Drie discussies over landschapsbeheer Hf y De Boom In 4-2008 Door Nettie Wilderom, Pieter Voets en Karin Klip, medewerkers SLZ Na de inleidingen van de sprekers werden de ca. 90 bezoekers van het symposium ver zocht deel te nemen aan één van de 3 discussiegroepen in drie verschillende lokalen van de Stenge. In deze groepen werd ongeveer drie kwartier gesproken naar aanleiding van verschillende stellingen. De gespreksleiders deden daarna weer kort verslag van deze dis cussies voor de hele zaal. Hier werd ook nog gezamenlijk over gesproken onder leiding van bestuurs- en dagvoorzitter Lous Coppoolse, waarna het symposium werd afgesloten met een hapje en drankje. Hieronder een kort verslag van iedere discussiegroep. Wie geïnteresseerd is in de uitge breidere versie, kan die opvragen bij SLZ. Discussiegroep 1: 'Investeren in het landschap levert geld op' Na drie kwartier discussiëren o.l.v. Willem de Landgraaf kon deze stelling nog niet volmondig bevestigd worden. Gelukkig zijn de deelnemers aan deze discussie bereid om te investeren in het landschap, en wordt er in ieder geval een maat schappelijke waarde aan toegekend. De aanwezi gen vertelden tijdens de discussie op welke manier hun organisaties investeren in het landschap of hoe zij vonden dat dat zou moeten gebeuren. Waterschap de Zeeuwse Eilanden denkt bij het uitvoeren waar mogelijk aan de natuur, er wor den bijvoorbeeld geregeld natuurvriendelijke Discussiegroep 1 (foto: Jan-Willem Spapé) oevers aangelegd. Maar de kosten daarvan mogen niet te hoogoplopen. Gemeenten steken geld in het opzet ten van nieuwe economische dragers voor de agrariërs, en het beter toe gankelijk maken van het platteland voor de burgers door het creëren van nieuwe wandel- en fietsroutes. Ook stellen gemeenten voorwaarden voor het behoud van het landschappelijk schoon, wanneer bedrijven willen uitbreiden. Een voorbeeld hiervan is dat ondernemers in het buitengebied eenvoudigweg een bedrag aan de gemeente betalen, die dit geld steekt in het aanleggen van natuur. Dit noemt men 'verevening'. Een ander voorbeeld is dat minicampings mogen uitbreiden, mits ze een landschapsplan uitvoeren, wat ze ook zelf moeten bekostigen. Bij dit soort plannen is het belangrijk dat de gemeente goed de kwaliteit van de uitvoering bewaakt. Iemand merkt op dat hij het liefste ziet, dat eerst de 'groene', niet direct rendabele investering gedaan wordt, voordat aan de 'rode' plannen begon nen mag worden, om er zeker van te

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 10