De Boom In 4-2008 zijn dat die landschapsplannen ook worden uitgevoerd. Investeren in het landschap is ook ontwikkelingen sturen: zorgen dat het mooi blijft. Het is nu vaak nog mooi, maar er zijn bedreigingen. Gemeenten hebben daarin een belangrijke functie. Ze kunnen kijken welke economische ontwikkelingen binnen dat mooie landschap passen. Landschapselementen, zoals bijvoor beeld karakteristieke boerenschuren verdwijnen doordat ze hun functie verliezen. Wanneer er een nieuwe functie voor wordt gevonden, is er ook weer de bereidheid om te investeren in het onderhoud. Met name door het geven van voorlichting is bereikt dat er tegenwoordig gelukkig veel eigenaren trots zijn op hun historische boerderij en erf, en dus zelf ook bereid zijn in het behoud ervan te investeren. Discussiegroep 2: 'Landbouw en land schap zijn tegengestelde belangen' o.l.v. Wouter van Zandbrink. Het landschap in Zeeland wordt sterk bepaald door de landbouw. Je kunt bijna zeggen: het landschap is land bouw. Landbouw heeft een economi sche basis, dat moet erkend worden. Behoud van landschapselementen en meer natuur op de eigendom men van landbouwers kan wanneer boeren hiervoor betaald worden en er betrouwbare contracten zijn voor deze activiteiten. Opvattingen over wat een mooi land schap is, verschillen. Het landschap is in ieder geval altijd in ontwikkeling. Men moet niet te veel terug willen naar hoe het vroeger was, er moet ruimte zijn voor nieuwe ontwik kelingen. Hierbij is een visie voor het landschap belangrijk. De verrommeling die je nu ziet door de zogenaamde 'horsificatie'; allerlei paardenweitjes en paardenstalletjes die overal verschijnen, is een voorbeeld van het gebrek aan die visie. De visie voor het landschap moet op verschillende niveaus worden ontwikkeld. Met name een filosofie voor de hoofdstructuur. Verschillende partijen zijn nodig om deze visie te ontwikkelen. Gemeenten en provincie hebben de taak regels te stellen en deze te controleren. Zo kan er voor gezorgd worden dat bedrijfsgebouwen landschap pelijk ingepast worden. Voor SLZ is de belangrijke taak weggelegd om de 'parels' in het landschap te behouden. SLZ wacht nu af tot mensen met vragen komen. Het zou goed zijn dat SLZ nieuwe bewoners opzoekt en zo in een vroeg stadium bewustzijn kweekt in wat voor landschap de mensen komen wonen. Op deze manier kan vaak voorkomen worden dat bewoners zaken aan gaan brengen die niet in het landschap passen. Discussiegroep 2 (foto: Jan-Willem Spapé)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 11