Landschapsbeheertips De Boom In 4-2008 Streekeigen bomen bestellen via de actie 'Boeren planten bomen' Door Ewoud Voogd, medewerker SLZ Zoals veel SLZ-klanten weten is het mogelijk via SLZ plantgoed te bestellen. Dit kan via de actie "Boeren planten bomen". Deze actie is opgezet om het voor iedereen in het buiten gebied gemakkelijk te maken streekeigen bomen en struiken aan te schaffen. Ook bescher mingsmaterialen als boomkorven en boombanden worden aangeboden. Het voordeel van plantgoed bestellen via "Boeren planten bomen" is dat veel streekeigen soor ten overzichtelijk op één lijst bij elkaar staan. Bovendien worden deze soorten vaak geleverd als plantgoed van autochtone herkomst. Bij de ruime keuze aan hoogstamfruitbomen is ook rekening gehouden met de rassen welke vroeger in Zeeland werden geteeld. Wat is streekeigen? Een geschikte selectie maken lijkt makkelijker dan het is. Wanneer is een soort streekeigen? Welke soorten zijn autochtoon en welke fruitrassen horen op de lijst thuis? Stuk voor stuk zijn dit lastige vragen. We leveren alleen houtachtige gewassen. Zonnebloemen, sleutelbloemen, sneeuwklokjes en vele andere planten die al eeuwenlang op Zeeuwse erven te vinden zijn vallen hierdoor al af. Dan blijven de bomen en struiken nog over. Maar welke soorten hiervan zijn streekeigen te noemen? Streekeigen bomen en struiken zijn die soorten die hier van nature voorkomen, of welke al generaties lang op erven of in landschappelijke beplantingen thuishoren. Soorten welke met zekerheid hier toe behoren zijn de zwarte els (Alnus glutinosa), wilde liguster (Ligustrum vulgare) en gewone es (Fraxinus excelsior). Het zijn allen soorten die hier van nature thuishoren en ook reeds lang in land schappelijke beplantingen worden toegepast. De wilde liguster is echter toch een twijfelgeval, hij komt van nature veelvuldig in de Zeeuwse duinen voor, maar hoort eigenlijk niet in het polderland thuis. Inmiddels is hij daar zo veelvuldig aangeplant dat hij ook daar als streekeigen te beschouwen is. Bovendien is deze soort als één van de weinige streekeigen soorten enigs zins wintergroen. Een soort die niet inheems is, maar wel op de lijst thuis hoort is de paardekastanje (Aesculus hippocastanum). Deze is al door de Romeinen in onze streken ingevoerd en wordt ook al sinds eeuwen op Zeeuwse erven aangeplant. Dat de soort tijdelijk op onze lijst ontbreekt heeft er alleen mee te maken dat hij last heeft van bloedingsziekte en SLZ voorlopig adviseert terughoudend te zijn met aanplant ervan. Een andere soort welke op de lijst heeft gestaan maar er weer vanaf is gehaald is de witte els (Alnus incana). Deze soort wordt al geruime tijd zoveel aan geplant dat hij als streekeigen mag worden beschouwd. Echter heeft deze soort een zeer lage natuurwaarde, waardoor zijn zwarte broer de voor keur heeft. Sierstruiken als seringen en hortensia's zijn wel als streekeigen te beschou wen, maar zijn niet op de lijst gezet. Ze horen wel in tuinen thuis, maar niet in het omringende landschap.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 15