3 ÉP§g|eÏÏÏ®^ De Boom In 4-2008 Wie voor 1 februari 2009 een bestelformulier instuurt, kan deze winter nog streekeigen bomen planten. Wat is autochtoon? Dan komen we bij het begrip "autoch toon". Autochtoon betekent dat het uitgangsmateriaal genetisch uit een bepaald gebied komt, dus voor ons is dit het gebied waarin ook Nederland ligt. De natuur houdt zich uiteraard niet aan landsgrenzen en ook plant goed uit zuidwest Engeland, delen van België, noord Duitsland en noord west Frankrijk zijn hier autochtoon te noemen. Voor de SLZ zelf is het niet te doen uit te zoeken welk plantma- teriaal autochtoon is en welk niet. Deze moeilijke klus is gelukkig door Stichting Bronnen uitgevoerd. Deze stichting heeft inmiddels ook zaad- gaarden aangelegd met moederplan ten welke van autochtone herkomst zijn. Hier gewonnen zaden en stekken gaan naar kwekers in het gehele land en de hieruit opgekweekte struiken worden deels via "boeren planten bomen" geleverd aan onze klanten. Grote partijen van dit materi aal gaan verder naar de Dienst Landelijk Gebied, Natuurmonumenten en andere grote organisaties. Een reden om voor autochtoon materiaal te kiezen is dat dit door de lange natuurlijke selectie beter is aangepast aan de Nederlandse omstandighe den. Een voorbeeld vormt de éénstijlige meidoorn (Crataegus monogyna). Als je deze bij een wille keurige kweker koopt betreft het vaak in Nederland opgekweekt plantgoed, waar niks mis mee is zou je zo denken. Maar de zaden zijn vaak gewonnen in Italië of Roemenië. In Italië zijn de voorouders in een veel milder klimaat opgegroeid dan het onze. Ze groeien daardoor veel krachtiger dan onze eigen Zeeuwse meidoorns, waardoor ze bij de gemiddelde klant ook geliefder zijn. De groeikracht zit echter niet in meer cellen, maar in langere cellen, welke vatbaarder zijn voor ziekten. Om een voorbeeld te geven noem ik een geval wat ik in Nieuw-Haamstede op de Kop van Schouwen

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 16